Slice

SLICE

O PROJEKTE SLOVENSKO ISLANDSKEJ SPOLUPRÁCE SLICE

O projekte Slovensko Islandskej spolupráce SLICE

OZ Povala realizuje projekt podporený grantom z Islandu, Lichtenštajnska a Nórska prostredníctvom Finančného mechanizmu EHP. Projekt s názvom Slovensko-Islandská spolupráca pri rozvoji malých a kultúrnych centier – SLICE, prinesie kultúrne aktivity mladým ľuďom, seniorom a vylúčeným komunitám, ktoré napriek rastúcemu záujmu o kultúru v Banskej Štiavnici nie sú tradičným cieľovým publikom kultúrnych podujatí. Zároveň podporí fungovanie kultúrneho centra Art Cafe, ktoré funguje už 22 rokov, čiastočným financovaním jeho stálych aktivít a výmenou skúseností s kultúrnym centrom na Islande. Tematicky sa kultúrne aktivity Art Cafe zamerajú na zapojenie miestnej rómskej menšiny, hodnoty slobody, demokracie, antidiskriminácie, a všeobecné politické a občianske práva.

Kód projektu: CLT02019
Financovanie:
Granty EHP a štátny rozpočet Slovenskej republiky
Výška poskytnutého grantu:
 111 039 EUR
Podpora štátneho rozpočtu Slovenskej republiky:
16 656 EUR
Termín realizácie: 
07/2020 – 07/2023
Partner projektu:
ROCKALL (Island)

Ak máte záujem dozvedieť sa viac o programoch a projektoch financovaných z Grantov EHP a Nórska na Slovensku, navštívte stránku www.eeagrants.sk alebo www.norwaygrants.sk.

POĎAKOVANIE

OZ Povala získalo grant z Islandu, Lichtenštajnska a Nórska prostredníctvom Finančného mechanizmu EHP v sume: 111 039 EUR. Projekt bol spolufinancovaný v sume: 16 656 EUR z prostriedkov štátneho rozpočtu Slovenskej republiky. Cieľom projektu je priniesť kultúrne aktivity mladým ľuďom, seniorom a vylúčeným komunitám, podporiť fungovanie kultúrneho centra Art Cafe. Tematicky sa kultúrne aktivity Art Cafe zamerajú na zapojenie miestnej rómskej menšiny, hodnoty slobody, demokracie, antidiskriminácie, a všeobecné politické a občianske práva.

INFORMÁCIE O FINANČNEJ PODPORE

Granty EHP predstavujú príspevok Islandu, Lichtenštajnska a Nórska k zelenej, konkurencieschopnej a inkluzívnej Európe.

Majú dva hlavné ciele: znižovanie ekonomických a spoločenských rozdielov v Európe a posilňovanie vzájomných vzťahov medzi prispievateľskými krajinami a 15 krajinami EÚ v strednej a východnej Európe a v Pobaltí́.

Tri prispievateľské štáty úzko spolupracujú́ s EÚ prostredníctvom Dohody o Európskom hospodárskom priestore (EHP). Ako donori postupne v rokoch 1994 až 2014 poskytli prostredníctvom grantových schém 3,3 miliardy eur. Granty EHP na obdobie 2014 – 2021 dosahujú́ 1,55 miliardy eur. Prioritami tohto obdobia sú:

  1. Inovácie, výskum, vzdelávanie a konkurencieschopnosť
  2. Sociálna inklúzia, zamestnanosť mladých a odstraňovanie chudoby
  3. Životné prostredie, energia, zmena klímy a nízko uhlíkové hospodárstvo
  4. Kultúra, občianska spoločnosť, dobré spravovanie a základné práva
  5. Spravodlivosť a vnútorné záležitosti

Granty EHP sú financované spoločne Islandom, Lichtenštajnskom a Nórskom podľa ich HDP.

Oprávnenosť čerpať tieto granty odráža kritériá stanovené pre Kohézny fond EÚ, ktorý́ je určený́ pre členské́ štáty s hrubým národným produktom (HNP) na obyvateľa nižším než̌ 90% priemeru EÚ.

Všetky projekty sú vo výške 15% spolufinancované zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky.

Ak sa chcete dozvedieť viac o programoch a projektoch financovaných z Grantov EHP na Slovensku, navštívte stránku www.eeagrants.sk. Všeobecné informácie ku všetkým medzinárodným projektom nájdete na stránke www.eeagrants.org.

Pre viac informácii pozrite tiež Facebook fan page Grantov EHP na Slovensku.

Partner projektu z donorského štátu

Organizácia Rockall (a kultúrne centrum v Reykjavíku)

Rámcové aktivity

4. ročník festivalu SLovO aleBO huDbA

Festival SLovO aleBO huDbA je undergroundový a disidentský festival venovaný životu a umeniu slobodných ľudí v bývalom režime, v čase od okupácie Československa v roku 1968 do zamatovej revolúcie v roku 1989. Predchádzajúci ročník festivalu bol zameraný na ekologické hnutia vznikajúce v čase „normalizácie“ (v 70. – 80. rokoch) a ekológiu na nezávislej umeleckej scéne. 4. ročník festivalu v roku 2021 nadviaže na predchádzajúce ročníky. Podrobnosti o programe pripravuje programová festivalová rada.

Festival Spolu Šobov

Festival Spolu Šobov 2021 po 10 rokoch nadviaže na predchádzajúce ročníky festivalu, a to trojdňovým podujatím. Hlavným cieľom tejto aktivity je vytvoriť štandardný festival nesúci znaky otvorenosti, bezpečnosti a atraktivity pre všetky komunity. Festival ponúkne možnosť priateľských stretnutí a spontánnej interakcie oboch komunít (väčšinovej aj menšinovej).

Kultúrna výmena medzi Slovenskom a Islandom

Zorganizujeme 4 vystúpenia Slovenských a Islandských umelkýň. Tanečné predstavenie Soni Ferienčíkovej a BOD.Y „Everywhen“ a koncert Kataríny Malíkovej v Reyjkavíku, a z Islandu do Štiavnice pricestujú dve popredné Islandské speváčky, Sóley a JFDR.

Séria podujatí v kaviarni Art Cafe zameraných na boj proti extrémizmu a intolerancii

Táto aktivita bude obsahovať najmenej 10 tematických podujatí zameraných na boj proti extrémizmu a intolerancii a organizovaných počas celého trvania projektu:

  • Koncerty
  • Diskusie o antisemitizme, nenávistných prejavoch online a extrémizme s renomovanými odborníkmi
  • Umelecká výstava v spolupráci s vizuálnymi umelcami
  • Multikultúrny brunch so zahraničnou kuchárkou žijúcou v Banskej Štiavnici
  • Divadelná hra bojujúca proti extrémizmu

——–
Spoločným úsilím k inkluzívneEurópE.

Aktivity

OZ Povala, Art Cafe a Antikvariátik Vás pozývajú na 6. ročník festivalu SLovO aleBO huDbA. Konať sa bude 15.-17.9.2023 v...
Read More
Milí partneri a priatelia Art Cafe, dovoľujeme si Vás pozvať na záverečné podujatie projektu SLICE - Slovensko Islandská spolupráca pri...
Read More
Keď prichádzate do Banskej Štiavnice od Bratislavy, nemôžete Sídlisko Šobov prehliadnuť. Vďaka hlboko zakoreneným predsudkom je ovplyvnené strachom a nezáujmom. Žijú...
Read More
JFDR je hudobný projekt islandskej speváčky, skladateľky a multiinštrumentalistky Jófríður Ákadóttir, ktorá koncom mája navštívi Slovensko, a exkluzívne zahrá v Banskej...
Read More
Pozývame vás 17.3.2023 od 18h00 na našu povalu, kde sa bude konať špeciálne podujatie venované vojne na Ukrajine. Vojna trvá...
Read More
Katarína Máliková je slovenská speváčka, skladateľka, klaviristka a hudobná producentka.Študoval klasický klavír a kompozíciu. Jej hudba stavia na výraznom vokálu so...
Read More
Pozývame Vás na predvianočné susedské Vianoce počas víkendu 16.-17.12.2022, spojené s multikultúrnym brunchom, naplnené programom pre celú rodinu aj singláčov,...
Read More
9. decembra večer v Art Cafe privítame angažovanú kapelu Drť. Tvorí ju zmes talentovaných hudobníkov zo Slovenska a Maďarska. Intenzívny...
Read More
Počas desiatich dní od spustenia registrácie sa do iniciatívy Slovenská Tepláreň prihlásilo 346 účinkujúcich, 161 priestorov, 32 festivalov a párty...
Read More
Art Cafe a festival Nasuti sa pridávajú k vyše 600 organizáciám a umeleckým zoskupeniam naprieč celou krajinou a k celoslovenskej...
Read More
1 2 3

Fotogaléria SLICE

Festival Spolu šobov 2023 (video)

Záverečná konferencia Projektu SLICE

Festival SPOLU ŠOBOV

Umelecká výstava s témou slobody

Koncert FJDR

Katarína Máliková na Islande

Drť a Fedor Gál – koncert, premietanie filmu a diskusia

Slovenská Tepláreň v Arte

Warm up Spolu Šobov

Susedské Vianoce a multikultúrny brunch

Koncert Sóley

Predstavenie Everywhen na Islande

Helado Infinito

Pressburger Klezmer Band

Festival SLovO aleBO huDbA

Diskusia „Stretnú sa Rabín, Kňaz a Imám“

Divadelné predstavenie pre deti More príbehov

Multimediálna performance Marína

Tlačové správy

Tlačová správa / SLovO aleBO huDbA

Festival SLovO aleBO huDbA prináša nádej  „Nádej nie je presvedčenie, že niečo dobre dopadne, ale vedomie, že niečo má zmysel, nech už to dopadne akokoľvek.“ [Václav Havel] NÁDEJ je hlavnou..

0 comments

Darujte nám 2% z dane, buďte aj vy Art Cafe

Ahojte, Art Cafe je skupina priateľov, ktorá prostredníctvom neziskového občianskeho združenia organizuje koncerty, diskusie o literatúre, debaty, workshopy či vedecké prednášky. Nie je nám ľahostajné spoločenské dianie a tomu prispôsobujeme..

0 comments

Tlačová správa – Festival Spolu Šobov sa vracia do Banskej Štiavnice

Keď prichádzate do Banskej Štiavnice od Bratislavy, nemôžete Sídlisko Šobov prehliadnuť. Vďaka hlboko zakoreneným predsudkom je ovplyvnené strachom a nezáujmom. Žijú tu prevažne rómski obyvatelia. V rokoch 2010 a 2011 sa na ňom..

0 comments

JFDR (Island) v Art Cafe / 27.5.2023 o 20h00

JFDR je hudobný projekt islandskej speváčky, skladateľky a multiinštrumentalistky Jófríður Ákadóttir, ktorá koncom mája navštívi Slovensko, a exkluzívne zahrá v Banskej Štiavnici. Na jej koncert sa môžete tešiť v sobotu 27.5.2023..

0 comments

Katarína Máliková na Islande / 1.2.2023 / 20h00

Katarína Máliková je slovenská speváčka, skladateľka, klaviristka a hudobná producentka.Študoval klasický klavír a kompozíciu. Jej hudba stavia na výraznom vokálu so širokým záberom. Éterická na povrchu, no zároveň trochu temná —..

0 comments

Tlačová správa: Slovenská Tepláreň v Banskej Štiavnici 19. novembra 2022

Počas desiatich dní od spustenia registrácie sa do iniciatívy Slovenská Tepláreň prihlásilo 346 účinkujúcich, 161 priestorov, 32 festivalov a párty a 42 podporujúcich subjektov. Spolu ide o takmer 600 zapojených organizácií a umeleckých..

0 comments

Výstavy fotografii v Art Cafe počas festivalu SLovO aleBO huDbA

Počas celého trvania festivalu od 2.-4.9.2022 si budete môcť v priestoroch Art Cafe pozrieť dve unikátne výstavy súkromných fotografických zbierok disidentov a Chartistov, Jarmily Johnovej a Abbého Libanskeho. Kudy z nudy – výstava fotiek Jarmily..

0 comments

TLAČOVÁ SPRÁVA – SÓLEY V BANSKEJ ŠTIAVNICI

Dark-popová princezná Islandu Sóley predstaví v Banskej Štiavnici soundtrack ku koncu sveta TLAČOVÁ SPRÁVA Islandská hudobníčka Sóley prinesie na Slovensko nový zvuk, v Art Cafe v Banskej Štiavnici vystúpi 1. júla 2022 o 20h00..

0 comments

TLAČOVÁ SPRÁVA

Témou tohtoročného Festivalu SLovO aleBO huDbA budú priestory slobody. Za necelé tri dni ponúka intenzívny program – päť koncertov, dva filmy, výstavu a autorské čítanie. Tri diskusie sú venované ideálom..

0 comments

Užitočné Linky

Ak sa chcete dozvedieť viac o programoch a projektoch financovaných z Grantov EHP na Slovensku, navštívte stránku www.eeagrants.sk.
__________