Nahrávam Udalosti

« Všetky Udalosti

  • Táto udalosť už prebehla.

Afterparty otvorenia Mesta kultúry 2019

19. januára 2019 @ 20:30 - 23:30

V sobotu 19.1.2019 sa v Arte bude konať Afterpárty otvorenia projektu „Almázia Banská Štiavnica Mesto kultúry 2019“, o ktorom viac informácii nájdete tu: www.facebook.com/almaziastiavnica

Program afterparty:
– 20h30 Koncert Pospiš/Sillay/Nikitin – Walt Whitman: Spev tebe
– 22h30 DJ Thomas Tracy

Koncert:
Robert Pospiš – spev
Martin Sillay – gitara
Nikolaj Nikitin – saxofón
Juraj Griglák – basgitara
Ľuboš Šrámek – klavír
Peter Reitl – perkusie

Ambiciózny projekt postavený na silnej generácii slovenských hudobníkov Roberta Pospiša, Nikolaja Nikitina a Martina Sillaya.

Jeho cieľom bolo vytvoriť z poézie veľkého amerického básnika Walta Whitmana bránu do nového hudobného sveta. Ide o dôkaz, že ani po viac než sto rokoch od smrti slávneho poeta neprestali jeho slová inšpirovať umelcov, čitateľov poézie a obdivovateľov hlbokého umenia.

Album Spev tebe nahrávala trojica Pospiš/Nikitin/Sillay v newyorskom štúdiu The Samurai Hotel Recording Studio. „Asi pred dvoma rokmi sa mi dostala do rúk kniha Walt Whitman – Spev o mne. Ohromila ma hudobnosť jeho poézie. To bol prvý impulz. Vedel som, že môže fungovať ako brána k silným piesňam. Bez toho, aby sme sa vybrali do New Yorku, by to bola úplne iná nahrávka. Chceli sme zachytiť vzduch, ktorý dýchal aj Walt Whitman“, komentuje vznik konceptu albumu spevák, textár a producent Robert Pospiš.

Videoklip k prvému singlu Amerika spieva stojí na atmosférických záberoch z newyorských ulíc, záberoch z nahrávacieho štúdia aj z cesty do legendárneho Woodstocku. „Som rád, že sa nám podarilo preniesť kúsok pravdivej Ameriky bez pozlátka domov na Slovensko. Walt Whitman písal o skutočných ľuďoch a o reálnom živote. Z toho vychádza aj hudba a na tom som postavil aj videoklip“, reflektuje vznik videoklipu jeho režisér Peter Javor.

Slovenskí hudobníci si na svoj najnovší album pozvali oceňovanú speváčku Hanku Gregušovú (alias Hanku G) a prominentných zaoceánskych hostí. Práve bratislavská rodáčka, ktorá žije v New Yorku, pomohla sprostredkovať spoluprácu s trojicou elitných amerických hudobníkov. Basgitarista Stanley Banks, klavirista a organista John Peters a bubeník Taru Alexander patria k výrazným menám hudobnej scény, hrali s hviezdami ako Alicia Keys, Etta James, Aretha Franklin alebo George Benson.

Náročný preklad poézie Walta Whitman zveril Robert Pospiš slovenskému poetovi a prekladateľovi Martinovi Solotrukovi. Spolu s albumom tak vznikne aj nový preklad stále vyhľadávanej tvorby amerického básnika. Nahrávka Pospiš/Nikitin/Sillay – Spev tebe vychádza vo vydavateľstve Real Music House.

Koncert je súčasťou projektu Banská Štiavnica 2019: Renovácia identity, ktorý z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

+ Po koncerte bude party pokračovať s DJ Thomasom Tracym

Podrobnosti

Dátum:
19. januára 2019
Čas:
20:30 - 23:30

Miesto udalosti

Art Cafe
Akademická 2
Banská Štiavnica, 969 01
Telefón:
+421904256183
View Miesto udalosti Website

Organizátor

Art Cafe
Telefón:
0907756765