Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

Bat Country / Zuzana Fajta

18. júna 2021 @ 16:00 - 18:00

Srdečne Vás pozývame na otvorenie výstavy fotografií Zuzany Fajty v piatok 18.6.2021 od 16.00 do 18.00 v Art Cafe (bez vernisáže).
Bat country
2020 – Divoká púť do srdca amerického sna
„Keď som si niekedy koncom 90. rokov kúpila v bratislavskom Artfore knihu Strach a hnus v Las Vegas, zmenila mi život. Čítala som ju niekoľko desiatok krát. Thompsonov jazyk a štýl boli jedinečné, tak ako jeho zážitky. Pár rokov nato som ju niekomu požičala a už sa mi nikdy nevrátila. Dvadsať rokov po prvom stretnutí ju mám v ruke opäť. Iná, ale stále je to ona. Do života sa mi vrátila len pár dní pred roatripom, ktorý som si ako dieťa vysnila práve podľa kníh Huntera S. Thompsona.
Thompson sadá na jar roku 1971 so svojím advokátom do kabrioletu a cestuje smer Las Vegas. Kufor majú plný drog a o šialené zážitky nie je núdza. Ich roadtrip sa stáva inšpiráciou pre knihu s podtitulom Divoká púť do srdca amerického sna.
Na jar roku 2020 do auta sadám ja so svojím bratom. Nekopírujem Thompsonovu cestu, ale atmosféra, ktorú som si za desiatky rokov vysnila, ma sprevádza na každom kroku. Retro burgrárne, midcentury domy, palmy, púšť, nekonečné cesty, na ktorých nikoho nestretnete, ale najmä autá.
Auto je synonymom amerického života. Je tu nielen statusom, ale aj prostriedkom. V krajine, kde dokážete prejsť stovky kilometrov cez vyprahnutú krajinu a nikoho nestretnúť.
Americký sen je niečo, čo chceme prežiť a snažím sa ho zachytiť na každom kroku.
Svoje zidealizované predstavy reprodukujem vo fotografiách a návštevou miest, ktoré podporujú môj naratív. Skutočný svet má však množstvo vrstiev, a tak prenikajú aj do mojej série.
Gýčové predajne plaviek a rýchleho občerstvenia na turistami preplnenom Venice beach, špinavé zadné uličky Los Angeles, Skid row plný ľudí žijúcich na ulici, obytné karavany, ktoré suplujú trvalý domov, ale aj štvrte plné veteránov, neskutočne populárnej midcentury architektúry alebo len také obyčajné miliónové vily na pláži v Santa Monica.
Západné pobrežie je plné farieb.“
Zuzana Fajta *1985
Narodila sa v Bratislave a vyštudovala kultúrnu a sociálnu antropológiu na univerzite vo Viedni, momentálne študuje Fotografiu a nové médiá na VŠVU v ateliéri Realita, fotografia, konštrukcia. Profesijne sa venuje marketingu, starostlivosti o značky a ich rozvoju. Od základnej školy miluje fotografiu, najmä cestovateľský dokument, ale fotí aj architektúru či mestá. V roku 2014 založila blog HEMMET, ktorý sa venoval krásnym interiérom, exteriérom a príbehom.
Toto podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. 
Podujatie sa uskutoční za splnenia podmienok Semafora pre kultúrne podujatia vymedzené § 1 ods. 1 písm. a) až d) zákona č. 96/1991 Zb. o verejných kultúrnych podujatiach a § 6 vyhlášky UVZ č. 216/2021.

Details

Date:
18. júna 2021
Time:
16:00 - 18:00