Menu

The Menu

Nahrávam Udalosti

« Všetky Udalosti

 • Táto udalosť už prebehla.

Bat Country / Zuzana Fajta

18. júna @ 16:00 - 18:00

Srdečne Vás pozývame na otvorenie výstavy fotografií Zuzany Fajty v piatok 18.6.2021 od 16.00 do 18.00 v Art Cafe (bez vernisáže).
Bat country
2020 – Divoká púť do srdca amerického sna
“Keď som si niekedy koncom 90. rokov kúpila v bratislavskom Artfore knihu Strach a hnus v Las Vegas, zmenila mi život. Čítala som ju niekoľko desiatok krát. Thompsonov jazyk a štýl boli jedinečné, tak ako jeho zážitky. Pár rokov nato som ju niekomu požičala a už sa mi nikdy nevrátila. Dvadsať rokov po prvom stretnutí ju mám v ruke opäť. Iná, ale stále je to ona. Do života sa mi vrátila len pár dní pred roatripom, ktorý som si ako dieťa vysnila práve podľa kníh Huntera S. Thompsona.
Thompson sadá na jar roku 1971 so svojím advokátom do kabrioletu a cestuje smer Las Vegas. Kufor majú plný drog a o šialené zážitky nie je núdza. Ich roadtrip sa stáva inšpiráciou pre knihu s podtitulom Divoká púť do srdca amerického sna.
Na jar roku 2020 do auta sadám ja so svojím bratom. Nekopírujem Thompsonovu cestu, ale atmosféra, ktorú som si za desiatky rokov vysnila, ma sprevádza na každom kroku. Retro burgrárne, midcentury domy, palmy, púšť, nekonečné cesty, na ktorých nikoho nestretnete, ale najmä autá.
Auto je synonymom amerického života. Je tu nielen statusom, ale aj prostriedkom. V krajine, kde dokážete prejsť stovky kilometrov cez vyprahnutú krajinu a nikoho nestretnúť.
Americký sen je niečo, čo chceme prežiť a snažím sa ho zachytiť na každom kroku.
Svoje zidealizované predstavy reprodukujem vo fotografiách a návštevou miest, ktoré podporujú môj naratív. Skutočný svet má však množstvo vrstiev, a tak prenikajú aj do mojej série.
Gýčové predajne plaviek a rýchleho občerstvenia na turistami preplnenom Venice beach, špinavé zadné uličky Los Angeles, Skid row plný ľudí žijúcich na ulici, obytné karavany, ktoré suplujú trvalý domov, ale aj štvrte plné veteránov, neskutočne populárnej midcentury architektúry alebo len také obyčajné miliónové vily na pláži v Santa Monica.
Západné pobrežie je plné farieb.”
Zuzana Fajta *1985
Narodila sa v Bratislave a vyštudovala kultúrnu a sociálnu antropológiu na univerzite vo Viedni, momentálne študuje Fotografiu a nové médiá na VŠVU v ateliéri Realita, fotografia, konštrukcia. Profesijne sa venuje marketingu, starostlivosti o značky a ich rozvoju. Od základnej školy miluje fotografiu, najmä cestovateľský dokument, ale fotí aj architektúru či mestá. V roku 2014 založila blog HEMMET, ktorý sa venoval krásnym interiérom, exteriérom a príbehom.
Toto podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. 
Podujatie sa uskutoční za splnenia podmienok Semafora pre kultúrne podujatia vymedzené § 1 ods. 1 písm. a) až d) zákona č. 96/1991 Zb. o verejných kultúrnych podujatiach a § 6 vyhlášky UVZ č. 216/2021.

Podrobnosti

Dátum:
18. júna
Čas:
16:00 - 18:00
Kontakt

Neváhajte nás

kontaktovať

Buďme v kontakte

Kaviareň a kultúrne centrum Art Cafe je situované v krásnom prostredí Banskej Štiavnice, kde nájdete pohodu, príjemnú obsluhu a kde pre vás organizujeme pravidelné kultúrne podujatia.

Nájdete nás na Akademickej ulici č. 2, kúsok nad schodmi, úzkou uličkou prejdete ponad Reštauráciu Matej.

Keby ste si chceli od nás objednať tričko napíšte nám na adresu artcafe@artcafe.sk.
Doručíme vám ho na dobierku až domov.

Ak Chcete dostávať najaktuálnejšie novinky, vyplňte prosím svoj e-mail?

 

Sme aj na sociálnych sieťach

tu nájdete najaktuálnejšie informácie

Home Page

Víta Vás

Art Cafe

O projekte

Slovensko Islandskej spolupráce SLICE

V Art Cafe budeme najbližší rok žiť projektom „Slovensko-Islandskej spolupráce pri rozvoji malých a kultúrnych centier – SLICE.”  Projekt Grantov EHP podporí nielen umelecké aktivity zapojených umelcov, ale aj fungovanie kultúrneho centra Art Cafe, čiastočným financovaním jeho stálych aktivít a výmenou skúseností s kultúrnym centrom na Islande. Tematicky sa kultúrne aktivity Art Cafe zamerajú na zapojenie menšín do spoločnosti, témy slobody, demokracie, tolerancie a antidiskriminácie. Viac sa dočítate na podstránke SLICE (preklik) alebo na www.eeagrants.sk/programy/kultura

PREJSŤ NA PROJEKT SLICE

 

Info pre kapely a hudobníkov

Organizovanie

Podujatí

Ak máte záujem zorganizovať u nás oslavu, seminár, workshop, stretávku zo školy či prezentáciu napíšte nám na adresu ahoj@artcafe.sk.

Info pre kapely a hudobníkov

Ak ste umelec alebo kapela a chceli by ste si zahrať v Art Cafe, napíšte nám na adresu: artcafe@artcafe.sk alebo zavolajte na číslo 0907 756 765 (Zuzana). Pošlite nám:

 • Linky na vašu hudbu
 • Fotky na facebook alebo poster
 • Navrhnite kedy by ste chceli mať koncert
 • Telefónne číslo

Ozveme sa vám naspať, hneď ako to bude možné.

Iné podujatia

Pre akékoľvek iné podujatia, je možne si dohodnúť podmienky osobitne na ahoj@artcafe.sk, alebo artcafe@artcafe.sk alebo zavolajte na číslo 0908987556 (Tomáš), alebo 0907 756 765 (Zuzana).

TECHNIcké info

Koncerty sa konajú v podkrovnej časti hudobného klubu, ale aj na terase (najmä v lete), a nezriedka v barovej časti kaviarne, ktorá má originálnu atmosféru. Terasa je otvorená od mája do októbra a podkrovie celoročne.

Rozmery pódia na letnej terase sú: 5 m x 2 m. Rozmery pódia v podkroví: 3 m × 7 m.

Slice

SLICE

O PROJEKTE SLOVENSKO ISLANDSKEJ SPOLUPRÁCE SLICE

Acknowledgments

Poďakovanie

Granty EHP a Nórska predstavujú príspevok Islandu, Lichtenštajnska a Nórska k zelenej, konkurencieschopnej a inkluzívnej Európe.

Majú dva hlavné ciele: znižovanie ekonomických a spoločenských rozdielov v Európe a posilňovanie vzájomných  v medzi prispievateľskými krajinami a 15 krajinami EÚ v strednej a východnej Európe a v Pobaltí.

Tri prispievateľské štáty úzko spolupracujú s EÚ prostredníctvom Dohody o Európskom hospodárskom priestore (EHP). Ako donori postupne v rokoch 1994 až 2014 poskytli prostredníctvom grantových schém 3,3 miliardy eur. Granty EHP a Nórske granty na obdobie 2014 – 2021 dosahujú 2,8 miliardy eur. Prioritami tohto obdobia sú:

 1. Inovácie, výskum, vzdelávanie a konkurencieschopnosť
 2. Sociálna inklúzia, zamestnanosť mladých a odstraňovanie chudoby
 3. Životné prostredie, energia, zmena klímy a nízko uhlíkové hospodárstvo
 4. Kultúra, občianska spoločnosť, dobré spravovanie a základné práva
 5. Spravodlivosť a vnútorné záležitosti

Oprávnenosť čerpať tieto granty odráža kritériá stanovené pre Kohézny fond EÚ, ktorý je určený pre členské štáty s hrubým národným produktom (HNP) na obyvateľa nižším než 90% priemeru EÚ.

Granty EHP a Nórska pozostávajú z dvoch finančných mechanizmov. Granty EHP sú financované spoločne Islandom, Lichtenštajnskom a Nórskom, ktorých príspevky sa odvíjajú od ich HDP. Nórske granty sú financované výlučne Nórskom.

Všetky projekty sú vo výške 15% spolufinancované zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky.

________________________________

Acknowledgments

The EEA and Norway Grants represent the contribution of Iceland, Liechtenstein and Norway towards a green, competitive and inclusive Europe.

There are two overall objectives: reduction of economic and social disparities in Europe, and to strengthen bilateral relations between the donor countries and 15 EU countries in Central and Southern Europe and the Baltics.

The three donor countries cooperate closely with the EU through the Agreement on the European Economic Area (EEA). The donors have provided €3.3 billion through consecutive grant schemes between 1994 and 2014. For the period 2014-2021, the EEA and Norway Grants amount to €2.8 billion.

The priorities for this period are:

 1. Innovation, Research, Education and Competitiveness
 2. Social Inclusion, Youth Employment and Poverty Reduction
 3. Environment, Energy, Climate Change and Low Carbon Economy
 4. Culture, Civil Society, Good Governance and Fundamental Rights
 5. Justice and Home Affairs

Eligibility for the Grants mirror the criteria set for the EU Cohesion Fund aimed at member countries where the Gross National Income (GNI) per inhabitant is less than 90% of the EU average.

The EEA and Norway Grants scheme consists of two financial mechanisms. The EEA Grants are jointly financed by Iceland, Liechtenstein and Norway, whose contributions are based on their GDP. Norway Grants are financed solely by Norway.

All projects are co-financed by the State Budget of the Slovak Republic in the amount of 15%.

Dokumenty