Nahrávam Udalosti

« Všetky Udalosti

  • Táto udalosť už prebehla.

Kateřina Pěkná: Súkromná džungľa

7. apríla 2018 @ 18:00 - 19. mája 2018 @ 0:00

Kateřina Pěkná vyštudovala figuratívne sochárstvo v Brne v ateliéri Michala Gabriela a strávila niekoľko mesiacov vo francúzskom Rennes a rumunskom Cluži. Jej tvorba je veľmi rôznorodá – venovala sa mäkkej soche a plastike, vytvárala masky a už počas školy začala pracovať aj s porcelánom. Katka je zároveň vášnivá kresliarka a práve jej kresby a maľby na papieri prezentujeme na výstave Súkromná džungľa v Art Cafe.

Katarínina kresba vychádza z prírody a z potuliek po krajine na rôznych miestach Slovenska, Čiech ale aj Indie či Anglicka, niekedy vzniká v plenéri ale väčšinou je skôr spomienkou na krajinu, džungľu či inú divočinu. Kresba má často meditatívny charakter a z abstraktných tvarov vystupujú tváre a figúry, viditeľné najmä na miniatúrnych kresbičkách. Určite sa nepomýlime, keď budeme jej kresbu porovnávať so šamanskými kresbami či výtvarným prejavom prírodných národov alebo neštudovaných tvorcov. Spontánnosť, sloboda vyjadrenia kombinovaná so záujmom o ekológiu ale aj hlbiny ľudskej duše sú východiskami jej kreslenia. A v prípade Kataríny nejde o žiadnu salónnu tvorbu – veľkú časť svojho života prežila viac či menej „pustovníckym“ spôsobom s minimálnymi materiálnymi potrebami ale o to väčšou blízkosťou k prírode. A samozrejme k slobode.

Pri každom mojom stretnutí s Katkou si uvedomujem a možno tak trochu aj závidím práve túto jej vnútornú slobodu, schopnosť oprostiť sa od hmotných vecí a sústrediť sa len na to najdôležitejšie. A tak Katarínu môžete stretnúť raz obývajúcu karavan na francúzskom pobreží, inokedy tráviac tuhú zimu v maringotke pri Brne či v Bielych Karpatoch, alebo v starom neobývanom dome na lazoch Horného Štverníka pri Brezovej pod Bradlom. Katarína nezamyká dvere a krajina, srnky, rastliny a cesty vstupujú do jej domu tak, ako na našom spoločnom pobyte v Indii všetka príroda neustále vchádzala do nášho domova. Katarína otvára dvere aj tu, v krajine kde je takýto nomádsky a slobodný život menej obvyklý ako v Indii, a pri svojich cestách si vždy prináša nové zvyklosti a poznatky pôvodných národov. Z Indie to boli mačety horských ľudí, ktoré doviezla v batožine do Európy a zvyk jesť ryžu rukami, aby sa od Indov nedištancovala. Ktohovie, čo si odnesie z Banskej Štiavnice, ale určite do Art Cafe prinesie závan indického pralesa a samôt slovensko-českého pohraničia, kde ešte stále stretávame čarodejnice a kde sú potulky krajinou to najdôležitejšie v živote.

Výstava v Art Cafe prezentuje Katarínine diela na papieri z posledných štyroch rokov a potrvá do 19. mája.

Text: Juliana Mrvová, maliarka a kurátorka

Podrobnosti

Začiatok:
7. apríla 2018 @ 18:00
Koniec:
19. mája 2018 @ 0:00

Miesto udalosti

Art Cafe
Akademická 2
Banská Štiavnica, 969 01
Phone
+421904256183
View Miesto udalosti Website

Organizátor

Art Cafe
Phone
0907756765