Menu

The Menu

Loading Udalosti

« All Udalosti

  • This event has passed.

Kateřina Pěkná: Súkromná džungľa

7. apríla @ 18:00 - 19. mája @ 0:00

Kateřina Pěkná vyštudovala figuratívne sochárstvo v Brne v ateliéri Michala Gabriela a strávila niekoľko mesiacov vo francúzskom Rennes a rumunskom Cluži. Jej tvorba je veľmi rôznorodá – venovala sa mäkkej soche a plastike, vytvárala masky a už počas školy začala pracovať aj s porcelánom. Katka je zároveň vášnivá kresliarka a práve jej kresby a maľby na papieri prezentujeme na výstave Súkromná džungľa v Art Cafe.

Katarínina kresba vychádza z prírody a z potuliek po krajine na rôznych miestach Slovenska, Čiech ale aj Indie či Anglicka, niekedy vzniká v plenéri ale väčšinou je skôr spomienkou na krajinu, džungľu či inú divočinu. Kresba má často meditatívny charakter a z abstraktných tvarov vystupujú tváre a figúry, viditeľné najmä na miniatúrnych kresbičkách. Určite sa nepomýlime, keď budeme jej kresbu porovnávať so šamanskými kresbami či výtvarným prejavom prírodných národov alebo neštudovaných tvorcov. Spontánnosť, sloboda vyjadrenia kombinovaná so záujmom o ekológiu ale aj hlbiny ľudskej duše sú východiskami jej kreslenia. A v prípade Kataríny nejde o žiadnu salónnu tvorbu – veľkú časť svojho života prežila viac či menej „pustovníckym“ spôsobom s minimálnymi materiálnymi potrebami ale o to väčšou blízkosťou k prírode. A samozrejme k slobode.

Pri každom mojom stretnutí s Katkou si uvedomujem a možno tak trochu aj závidím práve túto jej vnútornú slobodu, schopnosť oprostiť sa od hmotných vecí a sústrediť sa len na to najdôležitejšie. A tak Katarínu môžete stretnúť raz obývajúcu karavan na francúzskom pobreží, inokedy tráviac tuhú zimu v maringotke pri Brne či v Bielych Karpatoch, alebo v starom neobývanom dome na lazoch Horného Štverníka pri Brezovej pod Bradlom. Katarína nezamyká dvere a krajina, srnky, rastliny a cesty vstupujú do jej domu tak, ako na našom spoločnom pobyte v Indii všetka príroda neustále vchádzala do nášho domova. Katarína otvára dvere aj tu, v krajine kde je takýto nomádsky a slobodný život menej obvyklý ako v Indii, a pri svojich cestách si vždy prináša nové zvyklosti a poznatky pôvodných národov. Z Indie to boli mačety horských ľudí, ktoré doviezla v batožine do Európy a zvyk jesť ryžu rukami, aby sa od Indov nedištancovala. Ktohovie, čo si odnesie z Banskej Štiavnice, ale určite do Art Cafe prinesie závan indického pralesa a samôt slovensko-českého pohraničia, kde ešte stále stretávame čarodejnice a kde sú potulky krajinou to najdôležitejšie v živote.

Výstava v Art Cafe prezentuje Katarínine diela na papieri z posledných štyroch rokov a potrvá do 19. mája.

Text: Juliana Mrvová, maliarka a kurátorka

Podrobnosti

Začiatok:
7. apríla @ 18:00
Koniec:
19. mája @ 0:00

Miesto udalosti

Art Cafe
Akademická 2
Banská Štiavnica, 969 01
Telefón:
+421904256183
Webstránka:
wwww.artcafe.sk

Organizátor

Art Cafe
Telefón:
0907756765
Kontakt

Neváhajte nás

kontaktovať

Buďme v kontakte

Kaviareň a kultúrne centrum Art Cafe je situované v krásnom prostredí Banskej Štiavnice, kde nájdete pohodu, príjemnú obsluhu a kde pre vás organizujeme pravidelné kultúrne podujatia.

Nájdete nás na Akademickej ulici č. 2, kúsok nad schodmi, úzkou uličkou prejdete ponad Reštauráciu Matej.

Keby ste si chceli od nás objednať tričko napíšte nám na adresu artcafe@artcafe.sk.
Doručíme vám ho na dobierku až domov.

Ak Chcete dostávať najaktuálnejšie novinky, vyplňte prosím svoj e-mail?

 

Sme aj na sociálnych sieťach

tu nájdete najaktuálnejšie informácie

Home Page

Víta Vás

Art Cafe

Toto

Sme my

Art Cafe vzniklo v októbri 1998 ako spontánny projekt skupiny priateľov, ku ktorým sa postupne pridávali ďalší. Má za sebou takmer 19 rokov fungovania ako kaviareň, nočný bar, „komunitné centrum“ a zároveň hudobný klub.

Dajú sa u nás zažiť plánované aj spontánne párty, stretnúť za mix pultom DJov z NuSpirit baru. Organizujeme koncerty známych aj neznámych hudobníkov a kapiel, oslavujeme spolu Silvestre. Baví nás organizovať intímnejšie podujatia ako diskusie so známymi osobnosťami, autorské čítania kníh. Celý rok vystavujeme obrazy mladých talentovaných umelcov podľa výberu našej kurátorky Juliany Mrvovej.

Naše priestory ponúkame partnerom festivalov: Amplión (festival pouličných divadiel), Cap à l’Est (festival Francúzskej kultúry), ale aj iným inštitúciám, občianskym združeniam a firmám na organizáciu vlastných podujatí, workshopov či teambuildingov. Vieme počas nich zabezpečiť hosťom raňajky a catering.

je HLAVNÝ PARTNER Art Cafe

Organizovanie podujatí

Organizovanie

Podujatí

Ak máte záujem zorganizovať u nás oslavu, seminár, workshop, stretávku zo školy či prezentáciu napíšte nám na adresu artcafe@artcafe.sk.

ORGANIZÁCIA KONCERTOV

Ak ste umelec alebo kapela a chceli by ste si zahrať v Art Cafe, napíšte nám na adresu: artcafe@artcafe.sk alebo zavolajte na číslo 0907 756 765 (Zuzana). Pošlite nám:

  • Linky na vašu hudbu
  • Fotky na facebook alebo poster
  • Navrhnite kedy by ste chceli mať koncert
  • Telefónne číslo

Ozveme sa vám naspať, hneď ako to bude možné.

Iné podujatia

Pre akékoľvek iné podujatia, je možne si dohodnúť podmienky osobitne na artcafe@artcafe.sk alebo zavolajte na číslo  0907 756 765 (Zuzana).

TECHNIKA PRE KAPELY

Koncerty sa konajú v podkrovnej časti hudobného klubu, ale aj na terase (najmä v lete), a nezriedka v barovej časti kaviarne, ktorá má originálnu atmosféru.
Terasa je otvorená od mája do októbra a podkrovie celoročne. Rozmery pódia na terase sú: 5 m x 2 m. Rozmery pódia v podkroví: 3 m × 7 m.