Utópia v Leninovej záhrade / literárna diskusia 13.3.2023 o 18h00


Utópia v Leninovej záhrade / literárna diskusia 13.3.2023 o 18h00
Pozývame vás na inšpiratívnu diskusiu novinára a spisovateľa Lukáša Onderčanina a prekladeteľa Miroslava Zelinského, ktorý do češtiny prekladá jeho úspešnú knihu Utópia v Leninovej Záhrade, Podujatie sa uskutoční v rámci projektu prekladateľských rezidencií Trojica AIR, ktoré poskytuje Slovenské literárne centrum s pomocou mesta Banská Štiavnica a autorskej spoločnosti LITA. Diskusiu bude moderovať Dado Nagy a uskutoční sa v Art Cafe v pondelok 13.3.2023 o 18h00.
✳️
Lukáš Onderčanin pracuje od roku 2014 v denníku SME ako zahraničnopolitický redaktor. Narodil sa na Morave, no vyrastal pod Nízkymi Tatrami. Vyštudoval žurnalistiku na Univerzite Komenského v Bratislave, študoval aj na Varšavskej univerzite v Poľsku. Trikrát bol nominovaný na Novinársku cenu, nomináciu premenil na ocenenie v roku 2021, kedy sa mu podarilo získať Cenu otvorenej spoločnosti za reportáž o slobode médií v Maďarsku.
✳️
Historický dokumentárny román Utópia v Leninovej záhrade: Československá komúna Interhelpo je jeho knižným debutom, ktorý odborná porota ceny Anasoft litera v roku 2022 zaradila do prvej desiatky. Kniha ponúka príbeh družstva Interhelpo, ktoré vzniklo v ďalekom Kirgizsku, aby pomohlo pri budovaní Sovietskeho zväzu. Z čriepkov mnohých ľudských osudov skladá Lukáš Onderčanin pútavú mozaiku celej existencie československej komúny pod štítmi Ťanšanu, ktorá si medzi rokmi 1925 a 1945 zažila neľahké začiatky, obdobie rozkvetu, malé i väčšie vzbury i definitívny rozklad. Je to kniha nielen o sile agitácie, ale aj o skutočnej moci nezničiteľných snov.
✳️
Miroslav Zelinský vyštudoval odbor čeština a dějepis na Filozofickej fakulte UJEP Brno (dnes Masarykova univerzita), kde absolvoval doktorantské štúdium. Pracoval v Ústave pro českou literaturu AVČR. Je docentom v odbore estetika na Filozofickej fakulte Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre. Vyučuje na Filozofickej fakulte Ostravskej univerzity, Fakulte multimediálních komunikací UTB Zlín a Slezskej univerzite v Opave. Do češtiny preložil už mnohé diela slovenských autorov a autoriek

+ There are no comments

Add yours

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.