Chersonské divadlo: Mačička ako spomienka na temnotu / 9.7.2023


Chersonské divadlo: Mačička ako spomienka na temnotu / 9.7.2023

Chersonské regionálne akademické hudobno-dramatické divadlo pomenované po Mykolovi Kulišovi: Mačička ako spomienka na temnotu, zavíta do Banskej Štiavnice rovno z festivalu Pohoda. Uvidíte ich u nás v nedeľu podvečer 9.7.2023. Predstavenia sa zúčastní riaditeľ divadla aj autorka hry. Po predstavení ostaneme spolu diskutovať.

Predstavenie Mačička ako spomienka na temnotu je príbeh o živote, ktorý Ukrajinci a Ukrajinky viedli v Donbase 8 rokov, ale tiež o realite, v ktorej sa v roku 2022 ocitli ľudia z Chersonskej, Záporožskej, Luhanskej a Charkovskej oblasti.

Dej je založený na dojímavom monológu ženy z Donbasu. Žena v tmavých okuliaroch predáva tri osirelé mačiatka – biele, sivé a čierne – to jediné, čo jej po ruskej okupácii zostalo z domova, vlasti a z jej pokojného sveta. Môžete si zložiť okuliare, ale tma ostáva –  za očami a tiež v nich.

Počas rozprávania svojho príbehu hrdinka varí boršč. Šúpe zemiaky, cviklu, krája kapustu a rozpráva pri tom o hrôzach, ktoré zažila počas okupácie. Príprava tradičného jedla tak vyvažuje hrozivý príbeh a zároveň ukazuje silu hrdinky, ktorá ostáva patriotkou aj po zničení krajiny a ženou v domácnosti, aj keď prišla o domov. Na konci hry ponúka žena divákom boršč. Toto gesto je veľmi symbolické, keďže sa delí o takmer posledné zvyšky v nádeji, že prídu lepšie časy a svetlo zvíťazí nad temnotou.

Počas celej hry sú mačiatka „skryté“ v škatuli. V javiskovej verzii Serhija Pavľuka si hrdinka ponechá nie jedno (ako v pôvodnej divadelnej hre), ale všetky tri mačiatka, pretože už čoskoro bude mať vlastný domov a všetci budú mať kde žiť.

Hrajú: Oľga Bojcova

Réžia: Serhij Pavľuk, zaslúžilý umelec Ukrajiny

Dramaturgia: Neda Neždana

Generálny riaditeľ divadla: ukrajinský ľudový umelec Olexandr Knyha

Jazyk: ukrajinčina + slovenské titulky: preklad zabezpečila Marta Kákoni, šéfka Hudobno dramatického súboru Tarasa Ševčenka z Bratislavy

Trvanie: 75 min.

Premiéra sa uskutočnila 24.5.2017 v rámci medzinárodného divadelného festivalu Melpomena z Tavrie. Nová inscenácia hry sa konala 27.9.2022.

Organizáciu tohto podujatia z verejných zdrojov v rámci projektu „25 rokov Art Cafe“ podporil Fond na podporu umenia. Organizáciu tohto podujatia čiastočne financuje aj Festival Pohoda a OZ Povala.

 

+ There are no comments

Add yours

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.