Diskusia Trojica: Jagodzinski a Púček / 12.4.2024


Diskusia Trojica: Jagodzinski a Púček / 12.4.2024
Spoznajte duo Jagodziński-Púček:
Andrzej Sławomir Jagodziński prichádza do rezidenčného domu uprostred Štiavnických vrchov pracovať na preklade knihy Jána Púčeka Karpaty! Pre hľadanie poľského variantu tejto skutočnej i vymyslenej krajiny ťažko nájsť lepší rámec. Či to naozaj pomáha a či je niečo, čo sa poľskej verzii Karpát! vzpiera, sa dozviete v zázname diskusie autora s prekladateľom, ktorá sa uskutočnila 12.4.2024 o 18:00 v Art Cafe. Podujatie moderuje Dado Nagy.
~
Veríme, že tým, ktorí sa na nej nebudú môcť zúčastniť prinesieme jeho záznam na zvyčajných kanáloch SLC.
~
Andrzej Sławomir Jagodziński – poľský filológ, diplomat, publicista, prekladateľ a bývalý disident.
V rokoch 1973 až 1978 študoval česko-slovenskú filológiu na univerzite vo Varšave. Počas štúdií spolupracoval s poľskou a československou demokratickou opozíciou, bol sprostredkovateľom prvých kontaktov medzi KSS-KOR a Chartou 77. V 70tych a 80tych rokoch spolupracoval s poľskými nezávislými periodikami a vydavateľstvami a československými exilovými časopismi: Svědectví (Paríž), Rozmluvy (Londýn) a Obrys (Mníchov).
Od roku 1978 sa venuje prekladu českej a slovenskej literatúry do poľštiny. Preložil diela Václava Havla, Milana Kunderu, Bohumila Hrabala, Václava Kohouta, Jozefa Škvoreckého, Viktora Fischla, Jířiho Gruša, Egona Hostovského, Karola Sidona, Dušana Mitanu, Rudolfa Slobodu, Martina M. Šimečku a ďalších. Pracoval ako dopisovateľ Československej sekcie rádia Slobodná Európa v Poľsku a v denníku Gazeta Wyborcza.
~
Ján Púček – sa narodil v roku 1987 v Liptovskom Mikuláši. Vyštudoval filmovú dramaturgiu a scenáristiku na Filmovej a televíznej fakulte VŠMU v Bratislave. Knižne debutoval v roku 2012 zbierkou poviedok Kameň v kameni. Kniha získala Prémiu Ceny Ivana Kraska, Cenu Jána Johanidesa v kategórii do 35 rokov a v rovnakej kategórii i Cenu Nadácie Tatra Banky.
V roku 2013 vydal zbierku krátkych próz Okná do polí a o dva roky neskôr román Uchom ihly, ktorý sa v roku 2017 dočkal poľského vydania vo vydavateľstve Książkowe klimaty (Przez ucho igielne, prel. W. Gogola). V roku 2018 naň tematicky nadviazal novelou Med pamäti. V roku 2022 vyšla zatiaľ jeho posledná prozaická kniha, zbierka poviedok, esejí a čŕt s názvom Karpaty! s podtitulom Potulky po skutočnej i vymyslenej krajine, ktorej poľské vydanie sa pripravuje v prestížnom vydavateľstve Czarne.
Pracuje ako knižný redaktor vo Vydavateľstve Absynt, kde sa podieľa nielen na redakčnom, ale aj produkčnom zabezpečení knižných titulov.
~
Slovenské literárne centrum a Mesto Banská Štiavnica ponúkajú každý rok jedenásť rezidenčných pobytov. Aj v roku 2024 bol projekt TROJICA AIR podporený finančným príspevkom z Fondu LITA. Autormi loga Trojica Air sú Palo a Janka Bálik.

+ There are no comments

Add yours

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.