Divadlo Pôtoň: Terra Apathy / 15. júna 2024 o 19h00


Divadlo Pôtoň: Terra Apathy / 15. júna 2024 o 19h00

Divadlo Pôtoň z Bátoviec nás navštívi s hrou, ktorá čerpá inšpiráciu z príbehu obce Horné Opatovce. Neslávne známa obec po výstavbe hlinikárne v Žiari nad Hronom čelila ekologickej katastrofe. Hynuli včely, deti chorľaveli, kazili sa im zuby, dobytok nevládal. Mláďatká vtákov sa rodili deformované a umierali v búdkach. V roku 1969 bola uznesením vlády Československej socialistickej republiky obec zlikvidovaná a vymazaná z mapy, jej osud pripomína kríž viditeľný od cesty.

Tvorcovia inscenácie Terra Apathy nadväzujú projektom na dramaturgickú líniu dokumentárneho divadla v ktorej sa venujú zabudnutým alebo tabuizovaným témam. Medzi významné projekty tejto línie patria: Terra Granus (2008) – likvidácia obce Mochovce kvôli výstavbe jadrovej elektrárne, Tajomstvo domu Skuteckých (2009) – história vily Dominika Skuteckého v Banskej Bystrici, Nežná (2009) – dvadsiate výročie Nežnej revolúcie, Psota (2012) – chudoba na Slovensku. Inscenáciám v línii dokumentárneho divadla predchádza výskum v daných lokalitách a tvorcovia po zdrojových materiáloch pátrajú v dostupných archívnych materiáloch. Dôležitou súčasťou výskumu je aj oral history s pamätníkmi udalostí, ktorí tvorcom poskytujúcenné a intímne výpovede.
Pre tvorivý tím je príbeh obce Horné Opatovce parafrázou našej civilizácie, ktorá sa za zvyšovaním svojho komfortu ženie cez likvidáciu svojho životného priestoru. www.poton.sk/terra-apathy

Organizáciu tohto podujatia z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia v rámci projektu „26 rokov Art Cafe.“ Fond na podporu umenia je zároveň hlavným partnerom Art Cafe v roku 2024.

+ There are no comments

Add yours

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.