Germánske knieža spod Tatier – prednáška Terezy Štolcovej


Germánske knieža spod Tatier – prednáška Terezy Štolcovej
Poprad Matejovce – Výskumná odysea 1600-ročnej hrobky spod Tatier (17.6.2022 o 19h00 na povale)
V roku 2006 preletela slovenskými médiami správa, že sa v Poprade-Matejovciach našla vzácna hrobka „slovenského Tutanchamóna“. Na prvý pohľad trochu nešťastné a prehnané tvrdenie, no na ten druhý stojí za zamyslenie, či naozaj išlo o tak výnimočný nález. Výskum trvá už 16 rokov a na jeho spracovaní sa okrem AÚ SAV, v. v. i. v Nitre v značnej miere podieľa aj Museum für Archäologie a Zentrum für Baltische und Skandinavische Archäologie pri Stiftung Schleswig-Holsteinische Landesmuseen, Schloss Gottorf v Schleswigu a ďalší odborníci zo siedmich európskych krajín.
Hrobka pochádza z konca 4. storočia (cca 375 nášho letopočtu), teda z obdobia konca doby rímskej a začiatku obdobia sťahovania národov.
Aké bohatstvo sa tu vlastne zachovalo a čo znamená pre naše kultúrne dedičstvo? Kto bol mladý muž pochovaný na konci 4. storočia pod Tatrami? Kde sa narodil, kde žil a prečo práve tu skončila jeho krátka životná púť? Čo si so sebou zobral na onen svet? A vôbec, prečo sa skutočný výskum tejto hrobky začal až dňom ukončenia archeologických prác v teréne a prečo tak dlho trvá?
Na tieto otázky sa vám pokúsi v piatok 17.6. o 19h00 odpovedať Mgr. Tereza Štolcová, PhD. z Archeologického ústavu SAV, v. v. i. a zároveň predstaví koncept aktuálne pripravovanej expozície o Mužovi z Popradu a jeho hrobke v Podtatranskom múzeu v Poprade. Tereza prinesie ukázať aj fotky a videá z výskumu.
V rámci európskych dní archeológie vás srdečne pozývame na rande s históriou, a tešíme sa na vás.
Organizáciu tohto podujatia z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
Autorka fotografie: C. Janke.

+ There are no comments

Add yours

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.