Ikony Socializmu? Literárna diskusia so Zuzanou Denkovou / 27.1.2024 o 17h00


Ikony Socializmu? Literárna diskusia so Zuzanou Denkovou / 27.1.2024 o 17h00
Srdečne vás pozývame na autorskú diskusiu so Zuzanou Denkovou o knihe „Ikony socializmu? – Každodenný život baníkov v Banskej Štiavnici medzi rokmi 1948 – 1989.“
Literárne podujatie sa bude konať v sobotu 27. januára 2024 na povale Art Cafe.
****
Kniha mapuje život baníkov v Banskej Štiavnici. Na veľkej ploche načrtáva obraz ich sociálneho postavenia v druhej polovici 20. storočia prostredníctvom poznatkov o pracovných podmienkach baníkov i spomienok z rodinného života.
Nezostáva už veľa času na zbieranie spomienok banských zamestnancov a zamestnankýň. Príslušníci tejto profesie pomaly „vymierajú“, keďže banská ťažba bola ešte pred tridsiatimi rokmi ukončená. Nezostáva veľa času na kritické zhodnotenie života v ére socializmu a identifikáciu koreňov kultúrnych vzorcov, podľa ktorých sa realizuje každodenný život v Banskej Štiavnici podnes.
Poznávaním každodennosti banskoštiavnickej baníckej komunity spoznávame dôležitý fenomén kultúry a to nielen samotného mesta, ale celého Slovenska.
Diskusia bude zároveň rozhovorom dvoch etnologičiek, ktoré žijú, tvoria a pracujú v Banskej Štiavnici. Moderuje V. Hajdučíková.
*****
Vstup je voľný.
Podujatie z verejných zdrojov v rámci projektu „26 rokov Art Cafe“ podporil Fond na podporu umenia.

+ There are no comments

Add yours

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.