Katarína Máliková na Islande / 1.2.2023 / 20h00


Katarína Máliková na Islande / 1.2.2023 / 20h00

Katarína Máliková je slovenská speváčka, skladateľka, klaviristka a hudobná producentka.Študoval klasický klavír a kompozíciu. Jej hudba stavia na výraznom vokálu so širokým záberom. Éterická na povrchu, no zároveň trochu temná — rovnako ako jej hudba. Krehká, naliehavá, divoká a drsnýá s pochmúrnou predtuchou. Neoklasický, minimalistický synth-pop s prvkami experimentu, glam rocku, retra 70. a 80. rokov, vychádzajúci zo slovenskej folkovej aj popovej tradície, s klasickým remeslom skladateľky a interpretky. Gotická a minimalistická, nenápadná, zároveň plná expresivity a dramatickosti. Jej hudba je ako film noir s občasnými horkosladkými momentmi.

Katarína získala počas štúdia vážnej hudby aj po vydaní oboch albumov rôzne ocenenia. Vystupovala v 10 krajinách na rôznych miestach a festivaloch a jej hudba sa hrala v rádiách ako KEXP alebo BBC6.

O albume Postalgia:
„Veľmi jemná, zahmlená, ale silná spomienka na niečo, čo sa nikdy nestalo. Človek objaví temné a hlboké zákutia ženskej duše, pominuteľnosť romantických vzťahov, našu minulosť a nuansy spomienok z detstva, ktoré nás sprevádzajú a ovplyvňujú život.“ Katarína Máliková na svojom druhom albume presahuje žáner world music a posúva sa k novým, neprebádaným zdrojom zvuku. V repertoári Postalgie si zachováva krehkosť klavírnych aranžmánov a spevu, ktorý ešte v niektorých prípadoch odkazuje na temný viachlasný vokál z „horehronia“, no môžeme počuť nové nástroje, syntetizátory či inšpirácie škandinávskym synth-popom. Album pozostáva z 9 pôvodných skladieb a jedného obalu. Postalgia bola úspešná hlavne na Slovensku, vyhrala výber kritikov na slovenských hudobných cenách v roku 2020 a skladba Vodník bola piesňou dňa na KEXP.
Koncert je možný vďaka spolupráci Art Cafe Banská Štiavnica (SK) a Rockall (Island).
*****
Finančná podpora podujatia na Islande:
Projekt „Slovensko-islandská spolupráca pri rozvoji malých kultúrnych centier“ – SLICE získal grant z Islandu, Lichtenštajnska a Nórska prostredníctvom Finančného mechanizmu EHP v sume: 111 039 EUR. Projekt bol spolufinancovaný v sume: 16 656 EUR z prostriedkov štátneho rozpočtu Slovenskej republiky. Hlavným cieľom spoločného projektu je priniesť kultúrne aktivity mladým ľuďom, seniorom a vylúčeným komunitám. Ak sa chcete dozvedieť viac o programoch a projektoch financovaných z Grantov EHP na Slovensku, navštívte www.eeagrants.sk
Gate open o 19:30 // 19:30
Začiatok koncertu o 20:00 // 20:00
Vstup zdarma

+ There are no comments

Add yours

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.