Koncert Drť a Fedor Gál + premietanie dokumentu „ŠTB: Prísne tajné“


Koncert Drť a Fedor Gál + premietanie dokumentu „ŠTB: Prísne tajné“
9. decembra večer v Art Cafe privítame angažovanú kapelu Drť. Tvorí ju zmes talentovaných hudobníkov zo Slovenska a Maďarska. Intenzívny zvuk za hranicou štandardných žánrov testuje svedomie doby pred revolučným rokom 1989 a dnes. Autorom projektu je hudobný skladateľ a saxofonista Miroslav Tóth (Shibuya Motors, Black Angels Songs, Srnka, Predskokan otrok), ktorý je známy aj vďaka spolupráci s Kronos Quartetom. Kapelu založil v roku 2019, pričom do zoskupenia prizval speváka Michala Kaščáka (Bez ladu a skladu, Neuropa, VBPS), klávesistku Luciu Chuťkovú – Ďzubákovú (Hvozd), gitaristu Mareka Buranovského (Vojdi, Raptor Koch, God and Eve), basgitaristu Mártona Csernovszkého (The Best Bad Trip) experimentálneho bubeníka Jozefa Krupu (Ankramu). Spoločne tvoria svojský rukopis oscilujúci medzi viacerými žánrami od punku po free jazz.
Ich prvý album Puntičkár sme si v Arte vypočuli pred 2 rokmi. Vznikol zhudobnením rozhovoru bývalého šéfa ŠtB generála Alojza Lorenca. Druhý album kapely Minister vyšiel v máji 2022 a jeho predlohou sa stala „tajná“ nahrávka rozhovoru medzi bývalým ministrom financií Jánom Počiatkom a bývalým generálnym prokurátorom Dobroslavom Trnkom, ktorú nahral Marián Kočner.
V septembri 2022 odohrala kapela Drť koncert v Pražskom klube Punctum s bývalým politikom a sociológom Fedorom Gálom. Spolu začali pracovať na ich už treťom albume, ktorý tématizuje 5 dejinných okruhov – 1945, 1968, 1989, 1993 a 2022. Nové skladby sú podané skúsenosťou Fedora Gála, ktorý sa narodil v roku 1945 v koncentračnom tábore Terezín, bol jedným z lídrov Nežnej revolúcie a dodnes je občianskym aktivistom, spisovateľom a kritickým intelektuálom. Okrem vytvárania otázky úlohy a funkčnosti pamäte v spoločnosti, tento spoločný počin reaguje na dramaticky sa meniace sa spoločenské a vojnové udalosti u nás.
Na príprave celovečerného podujatia, na ktoré Vás týmto srdečne pozývame, sa podieľa aj RTVS, ktorá si pre divákov v Art Cafe pripravila premietanie jedného z 20. dielnej série krátkych dokumentárnych filmov o dejinách ŠTB Prísne tajné. Pre premietanie v Art Cafe si vybrali film o tragickom osude signatára Charty 77, Tomáša Petřivého. Po premietaní bude nasledovať diskusia s Fedorom Blaščákom a jeho hosťami, a koncert Drte.
Tešíme sa, že budete pritom!
Vstupenky na celovečerné podujatie si môžete kúpiť tu: https://tootoot.fm/sk/events/636cffa02cb9460008d739a9
*****
V rámci projektu SLICE, Slovensko Islandská spolupráca pri rozvoji malých kultúrnych centier (CLT02019) je toto podujatie finančne podporené občanmi Islandu, Lichtenštajnska a Nórska prostredníctvom Grantov EHP a spolufinancované zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky a vlastných zdrojov OZ Povala.

+ There are no comments

Add yours

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.