Koncert Tik Tu (UA) a premietanie filmu Viery Dubačovej „Tí, ktorí zostali“, 17.3.2023 od 18h00


Koncert Tik Tu (UA) a premietanie filmu Viery Dubačovej „Tí, ktorí zostali“, 17.3.2023 od 18h00
Pozývame vás 17.3.2023 od 18h00 na našu povalu, kde sa bude konať špeciálne podujatie venované vojne na Ukrajine.
Vojna trvá už viac ako rok, a mnohí ľudia odtiaľ neodišli, ale jej každodenne odhodlane čelia v troskách svojich mestečiek a domovov, či v zákopoch na fronte. Režisérka Viera Dubačová v spolupráci s priateľkou a producentkou, Luciou Štasselovou, na Ukrajinu za nimi cestujú a točia o nich dokumentárnu sériu filmov „Tí, ktorí zostali“. Prvý diel sme si už v Arte pozreli v septembri počas festivalu Amplión, druhý máme možnosť uvidieť v piatok 17.3.o 18h00 a po jeho premietnutí položiť obom dámam otázky v diskusii.
O 20h00 bude nasledovať koncert Tik Tu.
– – – –
Tik Tu (v preklade „Iba ty“), je eklektická kapela z Ukrajiny, ktorá kombinuje pop, folk a indie s jemným speváckym prejavom. Skupina, vznikla v roku 2014. Spája elektroniku s nástrojmi ako flauta, husle, perkusie a gitary a momentálne patrí medzi najznámejšie ukrajinské kapely. Speváčka Nataly okrem ukrajinčiny spieva v angličtine a litovčine. Skladbu „All My Gods“, ktorú nahrali Tik Tu s Lesikom Omodadom, v roku 2015 označil hudobný online magazín Stereo Embers za jednu z najlepších v amerických rebríčkoch: https://youtu.be/RLtJ5jsPiWc.
Ich prvé LP s názvom Shuma (2016) sa stalo na Ukrajine najvýraznejším albumom roka. K vydaniu druhého albumu „Ulitakis“ prispelo práve turné po Európe v roku 2019, kedy navštívili aj Slovensko.
Po vypuknutí vojny na Ukrajine členovia kapely založili iniciatívu Musicians Defend Ukraine fund, ktorej cieľom je pomáhať hudobníkom bojujúcim v prvej línii. 50 % honoráru preto kapela venuje práve na tento účel. Aj po roku trvania vojny stojíme symbolicky na strane našich ukrajinských bratov a sestier, ktorý bojujú a umierajú aj za naše hodnoty a slobodu. Prajeme im, aby sa vojna čo najskôr skončila. Celé vybraté vstupné spoločne s kapelou venujeme na dobročinné účely.
*****
Podujatie bolo možné realizovať vďaka podpore Grantov EHP.
Projekt „Slovensko-islandská spolupráca pri rozvoji malých kultúrnych centier“ – SLICE získal grant z Islandu, Lichtenštajnska a Nórska prostredníctvom Finančného mechanizmu EHP a prostriedkov štátneho rozpočtu Slovenskej republiky. Ak sa chcete dozvedieť viac o programoch a projektoch financovaných z Grantov EHP na Slovensku, navštívte www.eeagrants.sk.
Viac o projekte SLICE nájdete na stránke www.artcafe.sk/SLICE
*****
Organizáciu tohto podujatia z verejných zdrojov finančne podporil aj Fond na podporu umenia.
*****
Vstupné je voliteľné, od 5 do 10 eur: https://tootoot.fm/sk/events/63e25bd666351f0df86695e8
Viac o Musicians Defend Ukraine foundation nájdete na stránke: https://shpytal.com/musicians-defend-ukraine/

+ There are no comments

Add yours

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.