Kristína Bukovčáková: Deep Sleep (od 18.2.)


Kristína Bukovčáková: Deep Sleep (od 18.2.)
Kristína Bukovčáková je mladá autorka z Prievidze, ktorá sa po štúdiách v Prahe vrátila tvoriť na Slovensko a usadila sa v hlavnom meste, kde momentálne žije a pracuje. Dvakrát za sebou získala cenu za Maľbu roka VUB banky a rýchlo sa etablovala nielen na slovenskej scéne. Od expresívnej figurálnej maľby sa postupne dostáva k tajomnejším vrstveným obrazom, ktorých témou je najmä klimatická kríza a zmeny, ktoré človek spôsobuje v prírode.
V Art Cafe Kristína vystavuje diela z tejto najnovšej série, respektíve z dvoch súvisiacich cyklov. V jednom zobrazuje nahnevané sirôtky, ktorých kvet v svojej farebnosti často pripomína ľudskú tvár. Kristínine sirôtky sa však neusmievajú na diváka, už sa nemôžu pozerať na neustále ničenie prírodných biotopov a premenu krajiny okolo nich na nehostinnú pustinu.
V druhom cykle si Kristína vyberá rôzne choroby rastlín, ktoré nás upozorňujú na znečistenie ovzdušia ako aj na neekologické veľkoplošné pestovanie plodín, keď ich v monokultúrach chránime pred škodcami množstvom chémie. Kristína zasadzuje svojich aktérov do akejsi apokalyptickej krajiny, s neprirodzenou farebnosťou pripomínajúcou umelý svet počítačových hier. Z tých však aj formálne vychádza, keď sa v maľbe objavujú airbrushové vrstvy povrchov a pozadí, aké sa práve v hrách používajú a kombinuje ich s ďalšími technickými postupmi v maľbe. Vzniká tak viac vrstevnaté dielo, formálne aj ideovo, ktoré chce divákovu pozornosť upriamiť na environmentálny žiaľ autorkinej generácie.
Výstavu organizuje OZ Povala a potrvá do 20. marca 2022.
Organizáciu tohto podujatia z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

+ There are no comments

Add yours

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.