Ľahká Múza (SK) a Jiříkovo Vidění (CZ) / Koncert 20.5.2023 od 19h00


Ľahká Múza (SK) a Jiříkovo Vidění (CZ) / Koncert 20.5.2023 od 19h00
V sobotu 20.5.2023 sa na našej povale odohrá dvoj-koncert československých undergroundových legiend Ľahká Múza a Jiříkovo videní.
Ľahkú Múzu ste mohli počuť u nás v premiére v roku 2018, neskôr v 2021 v rámci festivalu SLovO aleBO huDbA. Skupina však vznikla ešte za bývalého režimu, v roku 1984 a až do roku 1989 preto pôsobila v undergrounde, hlavne v českej časti Československa. Hudobné začiatky boli inšpirované postpunkom a new wave. Toto obdobie je zaznamenané na prvých dvoch MC albumoch Schizofónia a Nevinnosť, ktoré vyšli v pražskom vydavateľstve Black Point v 1991. Skupinu tvorili 4-ria hudobníci až do roku 1991, kedy z kapely odchádza basgitarista a bubeník. Zostalo len tvorivé duo – skladateľ 677 a vokalistka Gudrun. V roku 1992 nahrali pre vydavateľstvo ZOON records svoj ďalší album Tieň Bolesti (CD/LP), ktorý položil nové smerovanie skupiny na pomedzí experimentálnej až industriálnej hudby. Od minimalizmu a surovosti Tieňa bolesti na ďalších albumoch preskúmavali oblasti orchestrálnej elektronickej hudby s tým, že v ich hudbe je vždy prítomná zvukovo inovatívna gitarová inštrumentácia a špecifické vokálne krajiny od deklamácií až po vokálne experimenty a operné figúry. Kapela si postupne vybudovala úplne originálny, nadžánrový rukopis, ktorý je pozitívne vnímaný na poli avantgardnej scény v zahraničí aj na domácej scéne, kde nenachádzajú žiadne zrovnanie. Ich hudba okrem domácich značiek vyšla aj na troch zahraničných a koncertujú v európskom priestore na významných festivaloch modernej alternatívnej scény.
Na zatiaľ poslednom (9-tom) albume „Byť Tvojim Zrkadlom“, nájdeme zaujímavé spracovanie inšpirácií vokálnych odoziev slovenskej ľudovej hudby. Kapela aktuálne pracuje na desiatom albume, z ktorého vám zahrajú v zložení 677/Gudrun/iNOVA.
Jiříkovo Videní je pražská undergroundová kapela, ktorá vznikla v roku 1997 a dodnes nahrala 7 albumov a má za sebou množstvo EP či live záznamov. Jiříkovo vidění rezignuje na to, co je na hudobnej scéne moderné, ale vedome nadväzuje na to najlepšie z českého undergroundu, vôbec sa netají tým, že obdivuje tvorbu Mejly Hlavsy alebo Pavla Zajíčka, ale pritom ich nekopíruje, naopak. Gitarovo-elektronická temná hudba je postavená na melodických základoch. Kapele sa podarilo rozvinúť undergroundové základy do modernej podoby, podzemnú tradíciu spája s elektronikou a živými nástrojmi, a táto kombinácia je na našej hudobnej scéne ojedinelá, ale našťastie u Jiříkova vidění zmysluplná a účelná. Nie sú to žiadni vlasatí nudní starci, ale hudobníci, ktorí majú svoj štýl a sound, rozpoznateľný na prvé počutie; majú vlastný výraz aj názor. Sú stálými hosťami najrôznejších festivalov a je nutné poznamenať, že nielen tých undergroundových. V posledných rokoch sa zloženie kapely ustálilo na trio Milan „Mejla“ Jaroš – gitara, spev, samply, Jiří Kraus – basgitara, Jan Chaluš – bicie, hlas. Aktuálne vydala album „Než bude svítat“ z ktorého vám zahrá.
Vstupenky si môžete kúpiť v predpredaji tu: https://tootoot.fm/sk/events/6437b98373f21506c8ec973e
Organizáciu tohto podujatia v rámci projektu „25 rokov Art Cafe“ finančne podporil Fond na podporu umenia, bez ktorého by sme tu už dnes neboli.
*****
DRESS CODE: STEAM PUNK

+ There are no comments

Add yours

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.