Mike Parker’s Trio Theory / Koncert 15.4.2023 o 20h00


Mike Parker’s Trio Theory / Koncert 15.4.2023 o 20h00

„Dômyselná syntéza všetkých hudobných žánrov. Je všetko, čím by jazz mal byť: je originálny, svieži, nepredvídateľný, symbiotický v skupinovej improvizácii a so zmyslom pre humor.“ (JazzPRESS)

Čo vyrastie z New Yorčana, ktorý hrá rock a funky s bratom (ten ho zoznámi s Mingusom, Monkom a Ornette Colemanovými), a zároveň ho núti otec počúvať Mozartove opery a Mahlerove symfónie? Pre Mikea Parkera ako mladého basgitaristu bolo jeho multižánrové detstvo a mladosť veľmi inšpirujúce, ale láska k toľkým podobám hudby mu komplikovala rozhodnutie, aký druh hudby chce vlastne robiť on sám. Počas štúdia na univerzite sa konečne odvážiť skúsiť skombinovať všetky obľúbené žánre.

Kritici ho zato uznávajú, opisujú Mikeovu hudbu ako „dômyselnú syntézu všetkých hudobných žánrov“ a „mix post-bopu, indie rocku, avantgardy a niektorých inklinácií k modernej klasike“, pričom tiež hovoria, že ide o „ vyspelé a nápadité kompozície a zručné aranžmány“. „Hudobnú erudíciu jeho skupiny môžete počuť vo voľnosti, s akou sa pohybujú medzi atonálnymi kontrapunktmi funku, bebopu a free jazzu“. K new-yorskému kontrabasistovi Mikovi Parkerovi sa pridali dvojnásobný kandidát na cenu Grammy – bubeník Frank Parker a uznávaný krakowský saxofonista Slawek Pezda.

V priebehu posledných štyroch rokov si vytvorili vlastný energický štýl, účinkovali na vyše 300 koncertoch a festivaloch naprieč 15 krajinami. Kritici často poukazujú na ich schopnosť kombinovať široký rozsah vplyvov ako Charles Mingus, Radiohead, Maurice Ravel, The Bad Plus, Led Zeppelin, John Coltrane, David Bowie, či hip-hopové legendy A Tribe Called Quest. Účinkovali na festivaloch: Mondriaan Jazz Festival (NL), Krokus Jazz Festival (PL), Jazz Festival Praha, Jazz Goes To Town (CZ), X Jazz Festival (DE), MediaWave Festival (HU), Transylvania Jazz Festival (RO), Mailaul Festival (EE) a mnoho ďalších. V apríli 2016 vydali Parkerov tretí album Alive Out There, nahrávaný na ich koncertnom turne Fall ’15. Ich nový štúdiový album Shiny Objects, Dark Places vydali na jeseň 2018.

Konečne sa splní náš sen vidieť ich spolu hrať práve u nás, a hoci už Štiavnicu navštívili, ešte nikdy tu nehrali.

Mike Parker (NewYork)- double bass
Frank Parker (Chicago)- drums
Slawek Pezda (Krakow)- tenor saxophone

web: www.mptheory.com
facebook: https://www.facebook.com/MikeParkersUnifiedTheory

Vstupné: 6€ / 3€ (zľava: študenti, dôchodcovia, držitelia preukazu ZŤP): https://tootoot.fm/sk/events/6419aa2dcacfe8030410bef1

Organizáciu tohto podujatia v rámci projektu „25 rokov Art Cafe“ z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

+ There are no comments

Add yours

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.