Pamäť miesta / mesta. Uvedenie knihy, 11.3.2023 o 17h00


Pamäť miesta / mesta. Uvedenie knihy, 11.3.2023 o 17h00
Koncom decembra 2022 vyšla kniha o banskoštiavnickom farskom kostole, Pamäť miesta / mesta (A Memento of a monument), ktorej autorkami sú Lýdia Budayová a Iveta Chovanová.
Monografia mapuje malé aj veľké dejiny starobylého banskoštiavnického kostola, ktorý je v bezprostrednom susedstve Art Cafe.
Ambíciou autorského tandemu bolo na pôdoryse výsledkov starších aj aktuálnych odborných výskumov (archeologický, architektonicko-historický, reštaurátorský, historický) predstaviť fascinujúci príbeh premien a hodnoty kostola, ale zaniknutého dominikánskeho kláštora.
Autorky reflektovali vývojové etapy kostola v kontexte dejín mesta, regiónu, krajiny a kultúrneho dedičstva stredoeurópskeho priestoru. Publikujú aj rozsiahly obrazový materiál, historickú ikonografiu, fotografie z výskumov, pričom kolekciu fotografií súčasného stavu vytvorila Andrea Nižňanská.
Okrem autoriek výsledky aktuálnych výskumov kostola predstavia Michal Šimkovic (autor architektonicko-historického výskumu) a Michal Pleidel (spoluautor reštaurátorského výskumu). Knihu si budete na diskusii môcť kúpiť za zvýhodnenú cenu 25 eur. Sme si istí, že budete veľmi prekvapení viacerými zaujímavými zisteniami z aktuálnych výskumov.
Pozývame širokú verejnosť na neformálnu prezentáciu knihy na Povale Artu 11.3. o 17:00. Vstup na podujatie je voľný.
*****
Vydanie knihy podporilo Ministerstvo kultúry SR.

+ There are no comments

Add yours

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.