PS / autorské čítanie s Jakubom Juhásom


PS / autorské čítanie s Jakubom Juhásom
Na sklonku roka máme ešte pre vás 29.12. 2022 od 18h00 jedno Post Scriptum, na Povale privítame a porozprávame sa našim posledným tohtoročným literárnym hosťom.
Jakub Juhás (32) je kurátor bratislavského kultúrneho priestoru LOM, ktorý sa zameriava na súčasné podoby zvukového umenia a akustickej ekológie. Vedie experimentálne hudobné vydavateľstvo mappa. Medzi aktivity vydavateľstva spadá tiež kurátorovanie koncertov, inštalácií, rezidencií a workshopov. Knižne debutoval v roku 2016 prózou Novoročný výstup na Jaseninu, s ktorou sa dostal do desiatky ceny Anasoft litera a získal za ňu Cenu Jána Johanidesa pre mladého autora. Texty o zvukovom umení publikoval v rôznych kultúrnych a hudobných magazínoch. V pražskom vydavateľstve Rubato mu začiatkom tohto roka vyšla jeho druhá kniha s názvom PS.
V knihe PS Jakub popri rieke Ipeľ zostupuje dole na roviny, priamo do centra svojho rodného mesta Lučenec a pátra po Sándorovi Petőfim a jeho legende, ktorá sa stáva pozadím k čomusi intímnejšiemu. Čiastočne autobiografická kronika, čiastočne životopisné rozprávanie a čiastočne bonvivánsky cestopis hovorí o (ne)možnosti vzťahu súčasného človeka k historickej postave a jej mytologicky ponímanému príbehu. PS je poctou ľudskej geografii Juhu, ako autor nazýva teritórium svojich ciest. Či už je to štiavnická Banka Lásky, obrazáreň Haličského zámku, maďarský národný park Hortobágy alebo veľavážený Lučenec, mesto novohradské, každý si v PS nájde kút sveta či kus kultúrneho dedičstva, ktorý považuje za ten svoj, aj keď v juhásovskom podaní nie je možné mať v tomto ohľade žiadnu istotu, ako píše sám autor: Čo ja viem, kde sú moje korene? Stále som na to neprišiel.
Moderuje Verona Hajdučíková
*****
Organizáciu tohto podujatia z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Vstup voľný.

+ There are no comments

Add yours

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.