Sóley (Island) Mother Melancholia


Sóley (Island) Mother Melancholia
Islandská hudobníčka Sóley, známa svojimi jemnými kompozíciami, nasiaknutými snovým surrealizmom, sa 1.7.2022 po 20h00 predstaví Štiavnickému publiku!
Už od začiatku svojej sólovej kariéry v roku 2010 si Sóley získala obrovské množstvo fanúšikov. Jej singel „Pretty Face“ z roku 2012 vyvolal rozruch a stal sa senzáciou. S tromi sólovými LP platňami, sa pripravuje na predstavenie „úplne nového zvuku“ vydaním svojho nového koncepčného albumu Mother Melancholia. Album vyšiel 22. októbra 2021. Mother Melancholia sa stala víťazkou Islandskej hudobnej ceny ako album roka 2022 (otvorená kategória) a je nominovaná na cenu Nordic Council Music Award za rok 2022 (víťaz bude oznámený 1. novembra).
Kým sa tak ale stane, Sóley bude s Mother Melancholiou cestovať po Európe. Banská Štiavnica bude zároveň jej jedinou Slovenskou zastávkou toto leto.
Náladu albumu Mother Melancholia umelkyňa vtipne popísala, že je asi ako „keď Nosferatu stretol Thelmu a Louise v upírskom kostole pod dohľadom Davida Lyncha“. Album je soundtrackom ku koncu sveta, v podobe v akej ho poznáme. Keďže Sóley je závislá na správach, ako sama priznáva, začala byť posadnutá myšlienkou, že sa blíži koniec sveta. Úzkosť z globálneho otepľovania a z veľkej politiky, ju ovládla natoľko, až sa začala báť smrti. Tento pocit bol pre ňu tak ohromujúci, že inšpiroval aj tento album.
Mohol by existovať soundtrack k posledným dňom ludstva na Zemi?
Ako by asi znel?
Mother melancholia je mimoriadne vydareným dielom umelkyne, ktorá sebavedome kráča po experimentálnejšom teréne. Po dlhých rokoch pôsobenia Sóley cítila nutkanie vyskúšať niečo nové a ukázať svoju pravú tvár. Jej hudba je síce trošku zahalená temnotou, ale je to zmena, ktorá ju naplnila radosťou a slobodou. „Dúfam, že poslucháči si užijú nielen nový zvuk, ale aj to, že Mother Melancholia môže v nich, a to najmä v ženách, vyvolať rôzne otázky,“ hovorí. „Nerobím si ilúzie, že môj album zmení svet, ale dúfam, že ľudí, ktorí si ho vypočujú, tieto myšlienky oslovia.“
Vstupenky si môžete kúpiť tu: https://tootoot.fm/sk/events/62ab10e5d02c5c07f8004eab
V rámci projektu SLICE, Slovensko Islandská spolupráca pri rozvoji malých kultúrnych centier (CLT02019) bolo toto podujatie finančne podporené občanmi Islandu, Lichtenštajnska a Nórska prostredníctvom Grantov EHP a spolufinancované zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky a vlastných zdrojov OZ Povala.
Toto podujatie z verejných zdrojov podporil aj Fond na podporu umenia.

+ There are no comments

Add yours

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.