Tlačová správa – Festival Spolu Šobov sa vracia do Banskej Štiavnice


Tlačová správa – Festival Spolu Šobov sa vracia do Banskej Štiavnice

Keď prichádzate do Banskej Štiavnice od Bratislavy, nemôžete Sídlisko Šobov prehliadnuť. Vďaka hlboko zakoreneným predsudkom je ovplyvnené strachom a nezáujmom. Žijú tu prevažne rómski obyvatelia. V rokoch 2010 a 2011 sa na ňom konal festival Spolu Šobov. Prišli naň ľudia z celého Slovenska, Rómovia aj Nerómovia. Umelci i bežní diváci. Z dovtedy obchádzaného miesta sa na niekoľko dní stal bežný verejný priestor. Festival Spolu Šobov sa 9. – 11. júna 2023 vracia do Banskej Štiavnice, aby opäť spojil ľudí bez ohľadu na ich národnosť, vierovyznanie, farbu pleti, vzdelanie či čokoľvek iné, čo nás na prvý pohľad môže odlišovať.

Pódium na Sídlisku Šobov bude patriť rómskym i nerómskym hudobníkom. Vystúpia napríklad BEZ LADU A SKLADU, ČAVALENKY, SENDREIOVCI, KATARÍNA MÁLIKOVÁ, BARBORA BOTOŠOVÁ BAND, IVANA MER, SISA FEHER, HILLS BROS, ULTRAZVUK, ZUZANA MIKULCOVÁ, DFS ROMKA Z DETVY, TEREZINE KILÁ a ďalší. Program je pripravený tak, aby sa doň mohli zapojiť všetky generácie. Pod vedením profesionálnych umelcov sa budú konať detské kreatívne workshopy. Akékoľvek bariéry sa zotrú aj na futbalovom zápase medzi rómskymi a nerómskymi umelcami či návštevníkmi.

Spájanie komunít, väčšiny a menšiny, ale aj posúvanie hraníc je pre zraniteľné obyvateľstvo nesmierne dôležité. Pandémia značne ovplyvnila ich život. Je výrazne cítiť krok späť. Komunitní organizátori sú vo svojej práci akoby opäť na začiatku a pomalými krokmi sa snažia zlepšiť kvalitu života ľudí nielen v rómskych osadách. Aj to je jeden z dôvodov, prečo sa opäť koná festival Spolu Šobov, do ktorého organizácie sú zapojení aj komunitní pracovníci z Banskej Štiavnice, Marka a Jaroslav Koledoví z občianskeho združenia Šukar Dživipen: „Festival Spolu Šobov je pre nás dôležitý chceme na rómske sídlisko pritiahnuť ľudí z majority, dať im možnosť spoznať sa, dve kultúry, dva svety.“

Podľa spoluorganizátora podujatia Mareka Kapustu: „Význam festivalu Spolu Šobov, ale aj aktivít manželov Koledovcov a ich občianskeho združenia Šukar Ďživipen sú zamerané na zmenu vnímania väčšinovej spoločnosti na lokalitu odtrhnutú od mesta Banská Štiavnica. Ich systematická práca pri budovaní komunitného centra a víkendové kultúrne aktivity už v minulosti vyvrcholili festivalom Spolu Šobov, vďaka ktorému mnohí ľudia spoznali, že hoci na Šobove žijú ľudia chudobní, sú to ľudia priateľskí a dobroprajní. Prvotná obava z nepoznaného sa vďaka festivalu zmenila na hlboký zážitok zo stretnutí s ľuďmi z tejto vylúčenej lokality. Festival Spolu Šobov sa v júni pokúsi opäť o to isté. Aspoň počas jedného víkendu symbolicky spojiť rozdelenú, rozhádanú spoločnosť a zažiť pekné spoločné chvíle.“

Festival Spolu Šobov sa bude konať 9. – 11. júna 2023 na Sídlisku Šobov, ale aj v Art Cafe Banská Štiavnica. Organizátorom podujatia je OZ Povala, už spomínané Art Cafe Banská Štiavnica, občianske združenie Spectaculum, a miestne občianske združenie Šukar Dživipen, v spolupráci s Michalom Kaščákom a Vierou Dubačovou.

Program: (Z dôvodu zmeny počasia sa festival presúva do priestoru KULTÚRNEHO CENTRA KAMMERHOFSKÁ 1)

PIATOK [KC]

16.00 Čavalenky

17.00 Hills Bros

18.00 Terezine kilá

20:00 Bez ladu a skladu

SOBOTA [KC]

10:00 tanečný workshop s Vladom Michalkom

11.00 detský workshop s Evou Šuškovou

13.00 futbalový zápas [Šobov]

14.00 DFS Romka z Detvy

15.00 Ultrazvuk & Zuzana Mikulcova

15.30 Sendreiovci

16.30 Katarína Máliková, Ivana Mer, Sisa Fehér

17.30 Barbora Botošová Band (hosť: Sarah Sýkorová)

SOBOTA [Povala Art Cafe]

21:00 Afterparty: Django Swing band (gipsy jazz)

NEDEĽA [Povala Art Cafe]

16.00 Dramatizované čítanie z knihy Eleny Lackovej: Narodila som sa pod šťastnou hviezdou (Brak, 2023) + diskusia a vzácny hudobný hosť: Ondrej Krajňák

***

Videá:

Spolu Šobov 2011: https://youtu.be/AE74y_nqnuk

Čavalenky: https://youtu.be/s6vImSgGLD4

Barbora Botošová Band: https://youtu.be/STJBaLAaOyw

***

Festival Spolu Šobov sa koná v rámci projektu SLICE, Slovensko Islandská spolupráca pri rozvoji malých kultúrnych centier (CLT02019), ktorý získal finančnú podporu od občanov Islandu, Lichtenštajnska a Nórska prostredníctvom Grantov EHP a je spolufinancovaný zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky.

+ There are no comments

Add yours

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.