TLAČOVÁ SPRÁVA – SÓLEY V BANSKEJ ŠTIAVNICI


Dark-popová princezná Islandu Sóley predstaví v Banskej Štiavnici soundtrack ku koncu sveta

TLAČOVÁ SPRÁVA

Islandská hudobníčka Sóley prinesie na Slovensko nový zvuk, v Art Cafe v Banskej Štiavnici vystúpi 1. júla 2022 o 20h00 hod. Na koncerte predstaví hudbu zo svojho najnovšieho albumu Mother Melancholia, s ktorým sa stala víťazkou Islandskej hudobnej ceny v kategórii album roka 2022 a je nominovaná na cenu Nordic Council Music Award za rok 2022. Sóley reflektuje v hudbe svoju úzkosť z globálneho otepľovania, pandémie a z veľkej politiky, čo podľa nej môže viesť ku koncu sveta.

„Dúfam, že ľudia si užijú nielen nový zvuk, ale aj že Mother Melancholia je schopná vzbudiť zvedavosť, najmä v ženách. Nerobím si ilúzie, že môj album zmení svet, len dúfam, že ľudí, ktorí si ho vypočujú, jeho myšlienky oslovia,“ povedala islandská hudobníčka, ktorá je údajne závislá na správach, ako sama priznáva, začala byť posadnutá myšlienkou, že sa blíži koniec sveta. „Čítala som knihy o možných dystopických svetoch a začala som písať básne o iracionálnych a zamilovaných postavách, ktoré žijú v sivej a chladnej imaginárnej osamelosti. Držia sa navzájom horiacimi rukami. Chodia do kruhu, bez východiska. Album odráža náš život tu a teraz. Náš život a realita sú akýmsi dystopickým svetom,“ dodala Sóley.

Na novom albume sa multiinštrumentalistka Sóley vzďaľuje od indie-popu svojich predchádzajúcich vydaní. Začala experimentovaním s písaním piesní pre akordeón, čo jej v tvorbe dalo nový pocit slobody. Tento proces jej umožnil rozšíriť obzory a experimentovať s celým radom nových a vzrušujúcich zvukov.

Mali sme šťastie, že náš islandský partner René sa s ňou pozná a navrhol jej, či by si nechcela zahrať v malom štiavnickom klube. Stále neveríme, že sa nám to podarilo,“ povedala organizátorka koncertu Zuzana Bargerová z Art Cafe. Legendárne Art Cafe bude mať v októbri 22 rokov. „V jeho priestoroch vystupovalo viacero známych zahraničných hudobníkov, a aj Islanďania, ale väčšinou si k nám odskočili z veľkých festivalov. Tento koncert je naša prvá vlastná medzinárodná produkcia. Chceli sme na Slovensko a do Banskej Štiavnice, priniesť kvalitné islandské umenie a našu umeleckú výmenu s Islandom sme zamerali na ženy-hudobníčky,“ uzavrela Zuzana Bargerová.

Mother Melancholia je podľa hudobných kritikov vydareným dielom umelkyne, ktorá sebavedome kráča po experimentálnejšom teréne. Po dlhých rokoch pôsobenia Sóley cítila nutkanie vyskúšať niečo nové a ukázať svoju pravú tvár. Jej hudba je síce trošku zahalená temnotou, ale má z tejto zmeny radosť a cíti sa slobodnejšie. Náladu albumu Mother Melancholia umelkyňa vtipne popísala ako „keď Nosferatu stretol Thelmu a Louise v upírskom kostole pod dohľadom Davida Lyncha“.

Islandská hudobníčka Sóley, známa jemnými kompozíciami, nasiaknutými snovým surrealizmom, si už od začiatku sólovej kariéry v roku 2010 získala obrovské množstvo fanúšikov. Jej singel Pretty Face z roku 2012 vyvolal veľký rozruch a zožal úspech.

Predpredaj vstupeniek začne 17. júna 2022 O 10h00 na stránke https://tootoot.fm/sk/57f9f9cfbc24cb0a74b91ff0

Podujatie je financované z projektu „Slovensko-islandskej spolupráce pri rozvoji malých a kultúrnych centier – SLICE“ podporeného v rámci Grantov EHP a Nórska 2014 – 2021 a štátneho rozpočtu Slovenskej republiky. V roku 2020 grant získali OZ Povala (Art Cafe) a islandská organizácia Rockall. Celoročný projekt sa zameriava jednak na kultúrnu výmenu s Islandom, ale prinesie okrem dvoch festivalov niekoľko výrazných podujatí venovaných mladým ľuďom, seniorom či ľuďom žijúcim vo vylúčených komunitách.

Zuzana Golianová                                                                      17. jún 2022, Bratislava

bÁRSdobrýchýr

Mediálna podpora Art Cafe

+ There are no comments

Add yours

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.