TLAČOVÁ SPRÁVA


Témou tohtoročného Festivalu SLovO aleBO huDbA budú priestory slobody. Za necelé tri dni ponúka intenzívny program – päť koncertov, dva filmy, výstavu a autorské čítanie. Tri diskusie sú venované ideálom disentu a reality, priestorom slobody v čase normalizácie a v nadväznosti na film Komúna Marcelovi Strýkovi a košickému disentu. Rodinný, undergroundový a disidentský festival vznikol pred štyrmi rokmi, jeho zakladatelia chceli upozorniť na život obyvateľov Československa v období normalizácie, od okupácie do Nežnej revolúcie (1968 – 1989). Aktuálny ročník sa uskutoční od 3. do 5. septembra 2021 v Art Cafe v Banskej Štiavnici. „Festival vznikol preto, lebo nás negatívne fascinovala predstava života v normalizačnom, neslobodnom, ostnatými drôtmi obohnanom Československu po roku 1968. Naším hlavným zámerom je priniesť do verejného priestoru diskusiu o období normalizácie, na ktoré generácia dnešných štyridsiatnikov spomína ako na roky svojho detstva, mladší od nás o ňom nemajú prakticky žiadne informácie ani pocity, pritom generácia našich rodičov ešte nestihla vypovedať dostatočne svoje príbehy a nám je ľúto sa ich na ne neopýtať,“ povedala spoluzakladateľka festivalu SLovO aleBO huDbA Zuzana Bargerová.

Na festival okrem umelcov pozývajú pamätníkov z rôznych priestorov slobody – z exilu, periférie, z undergroundu, aj disidentov, ktorí konfrontovali režim verejne. Festival otvorí v piatok 3. septembra 2021 film Komúna, po projekcii budú o Marcelovi Strýkovi a košickom undergrounde diskutovať bývalý minister kultúry Agnes Snopko, režisér filmu Jakub Julény a hudobník a skladateľ Miro Tóth, moderovať bude Michal Havran. Témou rannej sobotnej diskusie budú Priestory slobody v čase normalizácie, dve historičky, Júlia Čížová a Katarína Jantulová, si pre nás pripravili diskusiu o environmentálnych hnutiach a formovaní hudobnej scény v socializme, moderovať bude Peter Markovski. Alexander Balogh sa bude v sobotu poobede rozprávať so spisovateľom Josefom Holcmanom, ktorý plánuje divákom aj čítať zo svojej tvorby. Holcman (1952) je spisovateľ, divadelník a právnik. Bol hercom a vedúcim Malej scény Mestského divadla Zlín, je autorom takmer dvadsiatky kníh. V nedeľu predpoludním je na programe záverečná diskusia, o ideáloch disentu a realite, stretnú sa v nej bývalá disidentka Jarmila Johnová a režisérka dokumentárnych filmov Kristína Vlachová, debatu povedie Soňa Gyarfašová. Tradične má v dramaturgii festivalu silné zastúpenie hudba. Návštevníkov/návštevníčky čakajú koncerty formácií: Charmsove deti, DRŤ, Ľahká Múza, Ruce naší Dory, KRCH-OFF BAND ako aj sety DJ Maroša Pavúka a Peťa Markovského. Na prízemí a v záhrade Art Cafe bude sprístupnená výstava sochárky Anny Horváthovej, ktorú otvorí kurátorka Juliana Mrvová. Jej diela sú zastúpené v galériách i súkromných zbierkach doma i v zahraničí.

Festival na tretí deň uzavrie film Kristíny Vlachovej Poselství Jana Palacha. Režisérka sa v snímke sústredila na Palachovo rodinné zázemie, priateľov, spolužiakov i pedagógov, aby osvetlila motív jeho obete. Minulý ročník festivalu SLovO aleBO huDbA bol poznačený pandémiou, no organizátorom sa podarilo urobiť verziu festivalu pre menej divákov s rovnako silným programom ako po minulé roky. „Vystúpili páni z Jednofázového kvasenia, Eva Turnová sa vrátila s kapelou Eturnity, a Jozef Lupták s Borisom Lenkom odohrali akustický koncert v záhrade za Art Cafe. Diskutovali sme o ekológii z ochranárskeho hnutia 70.-80. rokov, Markom a Maňom Hubovcami, o ekológii v modernom súčasnom umení s Andrejom Dúbravským a Zuzanou Duchovou, i s autorom knihy „Básník“ o básnikovi Ivanovi Blatnom, Martinom Reinerom. Jedným z vrcholov festivalu bola debata s organizátorom zakázaného koncertu speváčky Nico v Prahe v roku 1985, Milošom Čuříkom. Prvýkrát v histórii Art Cafe sme mali vystavené aj sochy, sochára a ochranára Marka Hubu,“ doplnila Zuzana Bargerová.

Festival začínal v roku 2018 „na kolene“, financovaný z vlastných zdrojov zakladateľov. Pozvali Mareka Švehlu s knihou o Martinovi Ivanovi Jirousovi „Magor a jeho doba“, konal sa spoločný koncert mladých hudobníkov z Plastic People of the Universe Revival band a Evy Turnovej. Premietal sa film Varga a po projekcii sa diskutovalo. Príbehy z osady Brízgalky sprostredkovali osadníci, ktorí sa na nej stretávajú štyridsať rokov. „Prvý ročník sme robili z vlastných zdrojov, z úspor, grafiku sme si robili sami na písacom stroji. Na ďalší rok sme získali symbolickú podporu od FPU a odvtedy je festival súčasťou našej každoročnej dramaturgie. Tím okolo festivalu v roku 2019 pribral medzi seba Peťa Markovského či Soňu Gyarfašovú, ale veľmi nám pomohli konzultácie a odporúčania množstva ďalších ľudí, Agnesa Snopka, Alexandra Balogha, Oľgy Gyarfášovej či Jarmily Johnovej. Festivalovú radu v súčasnosti tvoria novinári Alexander Balogh, Soňa Gyarfašová, náš „dramaturg pre druhú kultúru“ Peter Markovski a ja,“ doplnila Zuzana Bargerová z Art Cafe, ktorá stojí spolu s Tomášom Lazarom z miestneho Antikvariátika za myšlienkou festivalu tohto zamerania. Jeho vznik inšpirovali rozhovory s ich rodičmi i rodinné osudy a rovnakou mierou ich priatelia spomedzi brízgalských osadníkov a rozhovory s nimi.

4. ročník festivalu bolo možné uskutočniť najmä vďaka podpore Grantu EHP, z finančných prostriedkov Islandu, Lichtenštajnska a Nórska. Na projekt „Slovensko-islandskej spolupráce pri rozvoji malých a kultúrnych centier – SLICE“ v roku 2020 grant získali OZ Povala (Art Cafe) a islandská organizácia Rockall. Celoročný projekt sa zameriava jednak na kultúrnu výmenu s Islandom, ale prinesie okrem dvoch festivalov niekoľko výrazných podujatí venovaných mladým ľuďom, seniorom či ľuďom žijúcim vo vylúčených komunitách. Grant EHP zároveň podporí zachovanie kultúrneho centra Art Cafe, čiastočným financovaním jeho stálych aktivít. Viac informácii nájdete na tejto stránke: www.artcafe.sk/SLICE

+ There are no comments

Add yours

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.