Výstavy fotografii v Art Cafe počas festivalu SLovO aleBO huDbA


Výstavy fotografii v Art Cafe počas festivalu SLovO aleBO huDbA

Počas celého trvania festivalu od 2.-4.9.2022 si budete môcť v priestoroch Art Cafe pozrieť dve unikátne výstavy súkromných fotografických zbierok disidentov a Chartistov, Jarmily Johnovej a Abbého Libanskeho.

Kudy z nudy – výstava fotiek Jarmily Johnovej dokumentuje únik disidentov a ich rodín zo šedi, lží a okov oficiálnej komunistickej spoločnosti do skutočného života zdieľanej radosti, tvorivosti a prúserov. Jarmila Johnová sa narodila do rodiny úradníkov a po vyštudovaní Vysokej školy ekonomickej v roku 1974 nastúpila do Štátneho ústavu pamiatkovej starostlivosti a ochrany prírody Stredočeského kraja. Počas vysokoškolských štúdií opisovala protirežimové dokumenty, medzi prvými podpísala Chartu 77, v čase keďpráve čakala dieťa s Jiřím Dienstbierom. Fotografovala demonštrácie na podporu ľudských práv, šírila texty Charty a samizdatové Lidové noviny. Ako disidentku ju nechceli zamestnať ani ako upratovačku. Od začiatku 80. rokov dodnes sa venuje ochrane životného prostredia (založila a viedla organizáciu Pražské matky, ktorá sa nedávno premenovala na Pěšky městem). Jarmila svoju výstavu uvedie sama.

Abbého undergroundový atlas nezabúdania – Abbému Jaroslavovi Libánskému sa s nástupom normalizácie rozplynula možnosť študovať teológiu, a tak sa stal kuričom či nočným strážnikom, ale aj pevnou súčasťou disentu a undergroundu, ktorých atmosféru náruživo fotografoval. Bola to zvláštna atmosféra stretnutí, keď nikto vopred nevedel, čo sa stane. V tej atmosfére bola určitá úzkosť, bolo vždy pravdepodobné, že dôjde k razantnému zásahu polície. Ale nebol to strach, skôr pocit spoločného prekonávania strachu. „Žili sme slobodu v neslobode, vyzeralo to úboho, ale bola to nádhera,“ komentoval kedysi Abbého fotografie Svatopluk Karásek. Libánský, signatár Charty 77, svoj bohatý fotografický archív vytváral celé desaťročie, priebežne však aj organizoval výstavy, filmové premietania  či koncerty, čo, samozrejme, nezostalo bez pozornosti ŠtB, ktorá ho nakoniec v rámci akcie Asanácia prinútila v roku 1982 emigrovať do Rakúska. Dnes žije striedavo vo Viedni a v juhočeských Slavoniciach, kde vedie Galériu Masna, a naďalej nielen fotografuje, ale venuje sa aj landartovým výtvarným projektom. Abbého uvidíte v diskusii s Alexandrom Baloghom a počas festivalu si budete môcť pozrieť jeho fotografie. Výstava fotiek Abbého Libánského „My underground“ má podtitul „rodinné album 1972-1982“- Abbé do Štiavnice prinesie civilné fotky zo života undergroundu v Čechách v týchto rokoch.

V rámci projektu SLICE, Slovensko Islandská spolupráca pri rozvoji malých kultúrnych centier (CLT02019) bola organizácia tejto výstavy finančne podporená občanmi Islandu, Lichtenštajnska a Nórska prostredníctvom Grantov EHP. Spolufinancovaná zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky a OZ Povala.

+ There are no comments

Add yours

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.