Žen (HR)


Žen (HR)
Nedeľa 7. augusta 2022 bude u nás patriť chorvátskej progresívnej hudbe. Audiovizuálny ženský kolektív ŽEN vznikol v roku 2010 v Záhrebe, kde našiel svoj kreatívny domov v squate AKC Medika. Ich debut „I onda je sve počelo“ (2013) (Tu sa všetko začalo) vydaný pod feministickou queer značkou Unrecords z Viedne a druhý album „Jantar“ (2015) vydaný ako spolupráca medzi Unrecords a francúzskym nezávislým vydavateľstvom Vox Project, z nich urobili jednu z najvýznamnejších kapiel bývalej Juhoslávie.
*
ŽEN v posledných rokoch vystúpili na mnohých významných európskych festivaloch (Europavox, Colours of Ostrava, Tallinn Music Week, INmusic, Welcome to the Village, Vienna Waves…) hrali v kluboch od Baltského mora až po Balkán, od rieky Visly až po Atlantik. Od roku 2017 ich zastupuje slovinské Moonlee Records, a v novembri 2017 vyšiel ich tretí album ‚Sunčani ljudi‘ (Slneční ľudia).
*
Hravou formou rozoberajú rodové stereotypy a spájajú hranice audio a vizuálneho umenia, evokujú cesty vokálnou harmonizáciou ponorenou do progresívnej symbiózy medzi gitarou, basmi, bicími a syntetizátorom. Ak by sme sa ich pokúsili definovať podľa žánru, najbližšie by sme sa dostali k zložitejšej forme indie-rocku, ktorá sa vyznačuje rôznymi štýlovými a žánrovými charakteristikami od post-rocku cez shoegaze, math-rock, vintage synthwave a experimentálnu elektroniku.
Určite neoľutujete, že ste v nedeľu večer zamierili za ďalším nezvyčajným hudobným zážitkom do Art Cafe.
*
Vstupenky si môžete kúpiť v predpredaji tu: https://tootoot.fm/sk/events/62b576b21304b410284895db
Organizáciu tohto podujatia z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
ENG: The audio-visual all-female collective ŽEN started in 2010 in Zagreb where they’ve found their creative home at the AKC Medika squat. Their debut ‚I onda je sve počelo‘ (2013) released under queer feminist label Unrecords from Vienna and sophomore album ‚Jantar‘ (2015) released as collaboration between Unrecords and French independent label Vox Project, made them one of the most salient bands of the ex-YU region.
In recent years ŽEN have performed at many major European festivals (Europavox, Colours of Ostrava, Tallinn Music Week, INmusic, Welcome to the Village, Vienna Waves…) and clubs from the Baltic to the Balkans, from the Vistula River to the Atlantic sea. In 2017 they joined Slovenian Moonlee Records and in November 2017 their third album ‚Sunčani ljudi‘ has been released. ŽEN playfully dissects gender stereotypes and connects the boundaries of audio and visual art, evoking journeys through vocal harmonization submerged in a progressive symbiosis of guitar, bass, drums and synths. If we were to try to define them by genre, the closest we would get is a complex form of indie-rock, informed by various style and genre characteristics ranging from post-rock to shoegaze, math-rock, vintage synthwave and experimental electronics.
We are looking forward to see you in Art Cafe on Sunday 7. August 2022 after 20PM.

+ There are no comments

Add yours

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.